Magia natury – energetyczne oraz lecznicze właściwości drzew.

21 marca 2020 r. został ogłoszony jako Światowy Dzień Lasu. Korzystając z tej okoliczności warto chwilę zatrzymać się nad rolą drzew i lasów w naszym życiu oraz przypomnieć jakie mają działania terapeutyczne.

O zbawiennym wpływie drzew na organizm człowieka wiedzieli już w starożytności jak również w medycynie ludowej korzystano z ich mocy. Już wtedy stosowany był podział drzew na te „dobre” i te „złe”. Do pierwszych zaliczano lipę, brzozę, kasztanowiec, dąb, jarzębinę i czarny bez. Topolę, osikę i olchę uznano za tzw. „wampiry”, które pozbawiają nas energii. Skąd takie podejście?
Otóż te pierwsze napełniają nas swoją dobroczynną energią, natomiast drugie ściągają je z nas. I te teoretycznie „złe” mogą stać się naszymi sprzymierzeńcami, szczególnie kiedy chcemy się pozbyć negatywnej energii a nam samym ciężko jest tego dokonać.

Z kolei Słowianie bardzo czcili drzewa, które często stawały się wskazaniem miejsca w którym powstawały sanktuaria bądź grody. Ponadto uważali niektóre gatunki drzew za święte i łączyli je z wybranymi bogami. Takim drzewem najczęściej był dąb. Zresztą do dzisiaj dęby mają symbolikę dostojeństwa i trwałości oraz przypisywany jest męskiej płci. Dąb symbolizuje głowę rodziny, głowę rodu, osobę szlachetną, mędrca oraz sprawiedliwego władcę. Zatem jeśli chcemy wspomóc się energią dębu możemy ją przekierować na sharmonizowanie wibracji rodzinnych.

Można nawet na stałe utworzyć i nawiązać relację z jednym wybranym drzewem, który stanie się symbolem rodziny, aby wspierał was energetycznie. Jednak to już są kwestie rytualnego wykorzystywania energii drzew poprzez tworzenie specjalnych symboli. Natomiast takie wybrane drzewo możecie sami często odwiedzać, przytulać oraz siadać przy nim prosząc o wsparcie energetyczne w konkretnej sprawie. Wierzcie mi, że daje to niezmierną ulgę, ale zawsze pamiętajcie o podziękowaniu naturze za pomoc.

W obecnych czasach lecznicze działania drzew wykorzystuje się w sylwoterapii oraz shinrin-yoku, czyli według japońskiego terminu oznacza „shinrin – las” a „yoku – kąpiel”. Mianowicie oznacza przepiękną sztukę kąpieli leśnych, czyli spędzania czasu wśród drzew, aby emanować zdrowiem, spokojem i szczęściem.
Z kolei „dendroterapia” to wykorzystywanie leczniczych właściwości drzew w celu doenergetyzowania organizmu. Choć nazwy różne, jednak zbiegają się do jednego punktu wspólnego, którym jest drzewo.

Jak zatem prawidłowo korzystać z zasobów energetycznych lasu?
Otóż istnieje kilka praktycznych sposobów:
1. Praktykując drzewoterapię nie wystarczy tylko objąć drzewa. Najlepiej usiąść pod nim bądź na stojąco i oprzeć się plecami o pień albo dotykać go jedynie czołem, co zapewnia lepszy przepływ energii. Następnie dobrze jest posiedzieć 5 minut w ciszy, starając się zestroić z drzewem. Z biegiem praktyki możecie ten czas wydłużyć na tak długo, jak czujecie taką potrzebę. Podczas medytacji oddychamy miarowo i spokojnie, wdychając powietrze nosem a wydychając ustami.
2. Jeżeli pragniemy zająć się leczeniem dolnych partii ciała, wówczas należy w taki sposób usiąść, aby dotykać bosymi stopami drzewa. Ponownie wykonujemy praktykę oddychania i medytacji jak w opisie wyżej.
3. Kolejny sposób możemy stosować w miesiącach chłodniejszych, kiedy nie jesteśmy w stanie rozebrać się do gołych stóp, albo nie ma możliwości siadać na ziemi. Stajemy wówczas naprzeciwko drzewa i dotykamy kory drzewa dłońmi. W ten sposób łączymy się z drzewem. Następnie w zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, z taką intencją zaczynamy albo pobierać energię od drzewa, albo przekazywać naszą negatywną energię drzewu poprzez dłonie. Wykonujemy tę czynność tak długo jak tylko czujemy taką potrzebę. Tę metodę lubię najbardziej, daje poczucie dużej łączności z naturą.
4. Latem można sposób z punktu 3 stosować zamiennie poprzez stopy.
5. Oczywiście podstawowym sposobem jest również spacer w lesie, który dodatkowo działa na nas relaksująco i oczyszczająco. Podczas relaksu pamiętajmy o miarowym i spokojnym oddechu. Kolory zieleni i zapach lasu zadziałają dodatkowo terapeutycznie, dopełniając uzdrawiającego działania natury.

Jeżeli potrzebujecie zrzucić z siebie zbędne emocje, negatywne energie, złość i inne troski, wówczas przyjemnym sposobem jest położenie rąk na ziemi bądź drzewie, które pobiera od nas negatywną energię i oddanie wszystkiego naturze. Porozmawiaj z Matką Ziemią, czy drzewem oddaj im swoje troski i bolączki a zobaczysz, że poczujesz się dużo lepiej.

Pamiętajcie, aby po każdym spotkaniu z drzewem podziękować za jego energię i pomoc.

O niesamowitych i konkretnych właściwościach poszczególnych drzew można by dużo opowiadać. Ja jednak podaj kilka podstawowych:

DRZEWA DODAJĄCE ENERGIĘ:
1. AKACJA – polecana dla osób bardzo osłabionych, obdarza dużą energią.
2. BRZOZA – ma działanie uspokajające i relaksujące, obdarzając dobrym i pozytywnym samopoczuciem. Jest jednym z najbardziej przyjaznych drzew.
3. BUK – łagodzi napięcia i oczyszcza z bardzo ciężkich przeżyć i bólu poprawiając humor. Pomaga odzyskać pewność siebie, uspokaja; pozytywnie wpływa też na naszą koncentrację, pobudza krążenie.
4. DĄB – ma niesamowite silne działanie przy rekonwalescencji, przyspieszając powrót do zdrowia. Dodaje energii, wzmacniając psychikę.
5. JARZĘBINA – uczy korzystać z własnej intuicji. Poszerza świadomość, dzięki czemu łatwiej nam podjąć właściwe decyzje.
6. JESION – pomaga osobom przepracowanym i zniechęconym codziennością. Dodaje ochoty do działania i wykonywania swoich obowiązków.
7. KASZTANOWIEC – polecany szczególnie osobom w depresji, pozwalając odnaleźć w sobie siłę do przezwyciężania lęków i niepokojów. Pomaga w bezsenności.
8. LESZCZYNA -ma niezwykłą moc radiestezyjną, dlatego jest dobrym materiałem na różdżki. Pomaga odzyskać równowagę po przeżyciach miłosnych, ułatwia podejmowanie decyzji związanej z uczuciami.
9. LIPA – sprawia, że nasz umysł lepiej funkcjonuje: jesteśmy bardziej twórczy, rozsądni, przepełnieni wewnętrzną harmonią, odprężeni, spokojni. Lipa to dla rodziny ochrona, dla artysty – źródło niekończącego się natchnienia.
10. CZEREŚNIA – podobno drzewo kobiet, szczególnie tych które czują się niepotrzebne i niedostrzegane. Pomaga odbudować kobiecość, uwierzyć w siebie.
11. JABŁOŃ – jest symbolem obfitości, zatem można zwrócić się do niej w kłopotach finansowych lub nauczyć się doceniać to, co już posiadamy.
12. WIŚNIA – drzewo seksu i zmysłowości. Pomaga odnaleźć na nowo przyjemności życia intymnego. Wspaniale działa na pary, które wybiorą się na piknik i rozłożą koc w cieniu jej gałęzi. Uruchamia nowe bodźce, pobudza zmysły, zachęca do zabawy. Uczy poznawania własnego ciała i niweluje niepotrzebne psychiczne zahamowania.
13. WIERZBA – jedno z najbardziej tajemniczych drzew, było uważane za drzewo czarownic. Daje dużą moc, pomaga pojąć to co niezwykłe – magię i prawa rządzące wszechświatem.

DRZEWA NIWELUJĄCE I POCHŁANIAJĄCE ZŁE ENERGIE:
1. TOPOLA – odpowiada za uczucia wyższe (miłość, litość, przyjaźń), za rozwój wewnętrzny. Kieruje ku szlachetnym celom. Pokazuje nowe ścieżki w życiu. Pomaga odnaleźć prawdziwą miłość i przyjaźń. Leczy z samotności.
2. WIĄZ – drzewo pojednania. Pod nim odnajdziesz zrozumienie i tolerancję dla drugiego człowieka. Nauczy cię wybaczania. Pozwoli ci inaczej spojrzeć na tych, których dotąd uważałeś za swoich wrogów. Życzliwie nastawia do ludzi i świata.

Tym drzewom można oddać i przekazać negatywne emocje, szczególnie złość, gniew, żal i ból. Kiedy czujemy się strasznie źle i emocje nami targają, nie krępujcie się pojechać do lasu i najzwyczajniej w świecie się wykrzyczeć. To naprawdę pomaga.

Pamiętajcie również, aby w pełni wykorzystać moc drzew, terapię należy stosować regularnie ;). (Autor:Ewa Rożnowska)

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie całości lub fragmentu dozwolone w przypadku podania autora tekstu i linku źródłowego.

Leave a Reply