MOTANKI – MAGICZNE LALKI

Temat rytualnych lalek – motanek przyszedł do mnie ponownie w postaci niedawnych warsztatów, podczas których wykonywałyśmy w kręgu kobiet motanki – żądanice. W związku z waszym zainteresowaniem tym tematem i prośbą, aby przybliżyć ten temat, zdecydowałam się opowiedzieć Wam o tej technice magicznej i rytualnej.

Motanki są rytualnymi lalkami, tworzonymi w celu wspierania osobistych marzeń, intencji oraz w celu pełnienia przez nie określonych funkcji ochronnych. Wykonywane są zawsze za pomocą rąk, bez użycia ostrych przedmiotów, takich jak nożyczki, igły, czy noże. Nazwa motanka wzięła się właśnie stąd, że lalkę formuje się i ubiera za pomocą dłoni, motając materiał za pomocą tasiemek, nici, włóczek. Ostrych narzędzi unika się ze względu na przekonanie, że te mogły by przeciąć możliwość zrealizowania się marzenia oraz ukłuć los, a tym samym zniweczyć działanie rytuału.

Proces ich tworzenia zakłada używanie tylko naturalnych materiałów, czyli osobistych tkanin, drewna, ziół, ziaren, kamieni, czy piór. Materiały te powinny być związane z osobą, która mota lalkę, lub dla której taką lalkę się wykonuje. Z reguły do wykonania swojej motanki wykorzystuje się tkaniny ze starych ubrań, które nosiliśmy. Mogą to być również materiały z ubrań po przodkach, jednak tutaj warto pamiętać o ważnej kwestii. Noszone ubrania, szczególnie te z naturalnych tkanin mocno chłoną energie. Zatem zwróćcie uwagę, aby przypadkiem nie były to rzeczy, które były noszone w atmosferze negatywnych emocji i przeżyć. Równie dobrze mogą to być nowe materiały, kupione w tym celu. Wówczas warto zdobyć jakiś przedmiot, który będzie posiadał naszą osobistą energię, np. znaleziony kamyk, noszony w kieszeni.

Kolejną charakterystyczną cechą, o której należy pamiętać, to lalka nie może mieć rysów twarzy, aby nie zyskała tożsamości. Wówczas może zająć się swoimi życzeniami, zamiast realizować nasze życzenie. Może Wam się to wydać zabawne, jednak wierzcie, motanka potrafi mieć swoją osobowość, kaprysy, o czym przekonacie się podczas jej tworzenia. Często rozpoczyna się motanie z wizją konkretnego ubioru i dodatków, a tymczasem po wykonaniu lalki nagle stwierdza się, że lalka wygląda zupełnie inaczej, niż to było zaplanowane. Oj bywa zabawnie. W pewien sposób, lalka staje się przedłużeniem naszej podświadomości, to co zalega w nas, to co jest nieuzdrowione, to co w nas śpiewa i gra. Nasza dusza i jej przejawy. Lalka rodzi się za pomocą naszych rąk w konkretnej intencji i świadomości.

Najważniejszą kwestią przy tworzeniu lalki jest INTENCJA. Podczas całego procesu tworzenia skupiamy się na swoim marzeniu, wyobrażając je w formie dokonanej. I tu ważna kwestia, kiedy rozpoczniemy proces tworzenia lalki, nie można go przerwać – inaczej życzenie się nie spełni. Każda motanka pomaga w spełnieniu jednego, konkretnego życzenia, które nie może mieć kontekstu krzywdzącego kogokolwiek. Intencja powinna dotyczyć tylko osoby, która je wykonuje i nie wolno zawierać w tym życzeniu żadnej innej osoby.

W zależności od intencji i funkcji, jaką ma pełnić lalka, wyróżniamy kilka rodzajów motanek:

Ziarnuszka. Źródło: kraeved_samara.ru

1. Ziarnuszka, bądź żarnuszka – jej charakterystyczną cechą jest pękate ciało, wypełnione ziarnami, kaszą, grochem lub fasolą. Wykonuje się ją raz do roku i stawia na widoku, przy wejściu do domu, przy oknie lub kominku. Jej zadaniem jest ochrona domostwa przed nieszczęściami.

Gospodyni albo Karmicielka. Źródło: liveinternet.ru

2. Motanka Gospodyni – ma podobną funkcję jak ziarnuszka. Jej znakiem szczególnym jest grupa chusta na głowie a funkcją jest ochrona rodziny i zapewnienie jej dobrobytu.

3. Lalka Rodowa – tę motankę wykonuje się raz w życiu, aby wspierała cały ród. Podczas tworzenia wspomina się często historie, związane z rodem, oraz przekazuje mądrość rodową. Zatem trzeba ją tworzyć w wielkim skupieniu.

4. Motanka Pieluszniczka – to laleczka tworzona dla małego dziecka i wkłada się ją do łóżeczka i wózka, aby dziecko czuło cały czas więź z matką. Do wykonania tej lalki wykorzystuje się przenoszone ubranie matki, aby zapach matki pozostał na ubraniu. Ma to działać na dziecko uspokajająco i kojąco, a przede wszystkim chronić je dzięki energii matki.

5. Otulaczki – również wykonuje się dla małych dzieci, jako zawieszka nad kołyską. Ich funkcją jest ochrona dziecka przed złą energią i ma sprowadzać na nie spokojny sen.

Dziesięciorączka. Źródło: slavyanskaya-kultura.ru

6. Dziesięciorączka – motanka ta najczęściej wykonywana jest jako symbol zaradności kobiety. Każda rączka symbolizuje inne zajęcie i pomaga w prowadzeniu gospodarstwa domowego.

7. Lalka weselna – jej charakterystyczną cechą jest posiadanie dwóch głów. Jedna posiada wianek a druga chustę i symbolizuje przejście ze stanu panieńskiego w stan małżeński.

Źródło:domnaraduge.com

8. Nierozłączki – to lalki dla par. Z reguły wykonuje się je na uroczystość weselną, choć nie tylko. To lalki mężczyzny i kobiety złączone jedną ręką, które symbolizują stałość związku.

Lichomanki. Źródło: liveinternet.ru

9. Lichomanki – te lalki wykonuje się na początku zimy. To sznur 12 laleczek połączonych ze sobą, które wiesza się przy kominie lub oknie, czy drzwiach wejściowych. Ich zadaniem jest ochrona przed chorobami i przeziębieniami. Na wiosnę takie lalki pali się, wraz z negatywną energią, jaka została przez cały okres zimy przez nie przechwycona.

10. Motanka Karmicielka – to laleczka tworzona z reguły na rok, mająca przynieść nam obfitość i pomyślność. Jej szczególnym elementem jest obfity biust.

11. Podróżniczka – to lalka opiekunka podróżników. Do osobnego woreczka wrzuca się trochę rodzinnej ziemi, aby przypominała rodzinny dom oraz aby chroniła.

Lalka Koń. Źródło: przypiecek.blogspot.com

12. Lalka w kształcie konia – to wersja zabawki dla dziecka, ale również tworzy się ją w wersji dla mężczyzn, jako symbol męskiej siły.

13. Biereginie – to lalki ochronne. Na jej czole ukryta jest moneta, zboże i wełna owcza dla ogólnego dobrobytu rodzinnego. Na twarzy ma charakterystyczny krzyż równoramienny, który jest symbolem harmonii duszy (linia pionowa) i ciała (linia pozioma), połączenia energii żeńskiej i męskiej, starożytnego znaku słonecznego, niosącego pozytywną energię. Taką lalkę umieszcza się w rogu pomieszczenia, od strony wschodu słońca.

14. Lalka Baba Yaga – to swoista lalka mocy. Uosabia naszą wewnętrzną siłę. To swoista wiedźma wśród motanek.

15. Żądanica – najpopularniejsza z motanek. Jest to lalka spełniająca marzenia i życzenia. Proces tworzenia należy dokończyć od razu, aby życzenie się spełniło. Podczas jej kreacji koniecznie wizualizuje się spełnienie tego marzenia. Kiedy życzenie się zmaterializuje, motankę należy rozebrać, spalić lub oddać wodzie.

To nie wszystkie motanki, jakie można stworzyć. Jest ich więcej, w zależności od okoliczności i potrzeb. Ja polecam Wam z całego serca wykonanie osobistej żądanicy. To świetny proces rytualnego tworzenia, który idealnie sprawdzi się w każdą pełnię księżyca, lecz nie tylko.

W kolejnym artykule opiszę konkretne kroki oraz zasady tworzenia żądanicy. Zapraszam Was do zapoznania się z nim i życzę miłej kreacji: „ŻĄDANICA – MOTANKA DO ZADAŃ SPECJALNYCH”. (Autor: Ewa Rożnowska)

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie całości lub fragmentu dozwolone w przypadku podania autora tekstu i linku źródłowego.

3 myśli w temacie “MOTANKI – MAGICZNE LALKI”

  1. Mam motankę, zrobiłam ją wiele miesięcy temu, w konkretnej intencji, patrzę na nią codziennie, czasem z nią porozmawiam… Ale intencja wciąż niespełniona😥

    1. W takim razie musi w pani przestrzeni być zbyt wiele blokad, które hamują efekt końcowy. Tutaj w takim wypadku należy zanalizować co to są za blokady i je postarać się usunąć. Trudno mi dokładniej doradzić, nie znając celu i intencji motanki. Pozdrawiam

Leave a Reply