SABAT IMBOLC – “ŚWIĘTO OGNIA” – 1-2 LUTEGO

Imbolc, znany również jako Imbolg, Oimelc oraz Dzień świętej Brygidy, obchodzony jest 1 lutego, często również i 2 lutego. Jest on również nazywany Sabatem Światła, podczas którego świętuje się zbliżający czas przemiany i powrotu życia, poprzez rozkwit wiosny. Jest to okres, kiedy każdy jest zmęczony chłodem, ciemnością oraz zastojem. Imbolc wskazuje nam na fakt, że dni zaczynają już być coraz dłuższe, wyznaczając pewien punkt zwrotny, kiedy to życie zaczyna oczekiwać cieplejszych dni.

Sabat Imbolc to również idealny dzień na planowanie i snucie marzeń, nowych zamierzeń, a także weryfikację naszych starych postanowień. Imbolc jest wyjątkiem wśród pozostałych sabatów. Podczas kolejnych sabatów celebruje się je często w grupach, ten ma bardzo osobisty charakter. Nastraja nas do osobistych wglądów w siebie oraz celebrowania go w zaciszu domowym.

Jako święto ognia, często celebruje się go poprzez zapalanie świec, błogosławienie ich oraz wykonywanie rytuałów z ich udziałem.

Ściśle z żywiołem ognia i sabatem Imbolc powiązana jest św. Brygida, nazywana celtycką Boginią Wiecznego Ognia. Często wzywa się ją do ochrony domostw przed niszczycielską mocą tego żywiołu. W domach często zawiesza się krzyże Brygidy i słomiane kukiełki, mające sprowadzić ochronę na domowe ognisko.

Jest boginią ognia i płomieni, zmian, poezji i inspiracji, transformacji, mądrości, kowalstwa i ognia kuźni, zdrowienia, kreatywności, wody, proroctwa, edukacji i nauki. Jest także boginią narodzin, do której w trakcie porodu można się zwrócić z prośbą o to, aby matka i dziecko były bezpieczne.

Łącząc te wszystkie symboliki sabat Imbolc to idealny moment na:

1. Wprowadzenie świeżości do domu, poprzez oczyszczenie go ze zbędnych rupieci, nagromadzonych niepotrzebnych już rzeczy, a także oczyszczenie go z nagromadzonych różnych energii. W zimę rzadziej wietrzymy nasze mieszkania, więc energia w nich stoi i kumuluje się. Warto pamiętać o tym, że każda nasza kłótnia, stresowe momenty, nasze nagromadzone negatywne myśli, lęki, obawy krążą w przestrzeni i wpływają na domowników.

2. Zweryfikowanie swoich planów, zamierzeń. Warto pomyśleć, czy nadal pragniemy tego co sobie wymarzyliśmy na początku zimy? Czy to w jaki sposób funkcjonujemy działa na nas korzystnie? Czy może nie trzymamy się pewnych aspektów w naszym życiu zbyt kurczowo, co zaczyna nas blokować i hamować w naszym rozwoju?

3. Tworzenie nowych planów i nawiązywanie nowych relacji oraz oczyszczenie siebie ze zbędnych obciążeń, aby obudzić swój potencjał. Imbolc reprezentuje czas oczyszczenia, odnowienia i odrodzenia.

Dzisiejszego wieczoru przed snem lub w dniu jutrzejszym znajdź chwilę dla siebie. Usiądź w spokojnym miejscu, zrób sobie miłą przestrzeń, zapal świecę lub kilka i poproś żywioł ognia o moc transformacji i oczyszczenia oraz odpuszczenia.

W ciszy i skupieniu wpatrując się w płomień świecy wyobraź sobie jak wdychasz go do swojego ciała. Ogień zaczyna krążyć w twoim ciele i ciałach subtelnych oczyszczając je, przepalając negatywne aspekty (wizualizuj je, wszystkie, które ciebie blokują). Rób to tak długo, aż poczujesz, że się dokonało. Wtedy świecę zgaś i podziękuj żywiołowi ognia za pomoc. Możesz po tej wizualizacji czuć gorąco w całym ciele. To dobry znak, że zaczął się w Tobie proces transformacji.

ŻYCZĘ WAM OGNISTYCH PRZEMIAN! (Autor: Ewa Rożnowska)

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie całości lub fragmentu dozwolone w przypadku podania autora tekstu i linku źródłowego.

Leave a Reply