JAK SAMODZIELNIE WYKONAĆ MOTANKĘ – ŻĄDANICĘ

O roli magicznych lalek mieliście możliwość poczytać w poprzednich artykułach. Tam też szerzej omawiałam funkcje i rodzaje motanek. Warto z nimi się zapoznać, aby poznać szczegóły całego procesu. Ten artykuł poświęcony będzie wyłącznie motance – żądanicy. Postaram się Wam przedstawić główne zasady jej tworzenia oraz w miarę możliwości opisać cały proces jej kreacji.

ZASADY TWORZENIA ŻĄDANICY:

1. Lalkę wykonujemy za pomocą rąk, bez użycia ostrych przedmiotów, takich jak nożyczki, igły, czy noże.

2. „Szyjemy” motankę tylko za pomocą owijania ją nićmi, włóczkami lub tasiemkami.

3. Materiały do tworzenia lalki w miarę możliwości należy przygotować przed procesem tworzenia, w trakcie dozwolone jest korzystanie z nożyczek do docinania materiałów i nici, jednak NIE WOLNO materiału ciąć na lalce, tylko zanim ją się ubierze w dany materiał.

4. Proces ich tworzenia zakłada używanie tylko naturalnych materiałów, czyli osobistych tkanin, drewna, ziół, ziaren, kamieni, czy piór.

5. Materiały te powinny być związane z osobą, która mota lalkę, lub dla której taką lalkę się wykonuje. Z reguły do wykonania swojej motanki wykorzystuje się tkaniny ze starych ubrań, które nosiliśmy. Mogą to być również materiały z ubrań po przodkach, jednak tutaj warto pamiętać o ważnej kwestii. Noszone ubrania, szczególnie te z naturalnych tkanin mocno chłoną energie. Zatem zwróćcie uwagę, aby przypadkiem nie były to rzeczy, które były noszone w atmosferze negatywnych emocji i przeżyć. Równie dobrze mogą to być nowe materiały, kupione w tym celu. Wówczas warto zdobyć jakiś przedmiot, który będzie posiadał naszą osobistą energię, np. znaleziony kamyk, noszony w kieszeni.

6. Kolejną ważną kwestią, o której należy pamiętać, to lalka nie może mieć rysów twarzy, aby nie zyskała tożsamości. Wówczas może zająć się swoimi życzeniami, zamiast realizować nasze życzenie.

7. Najważniejszą kwestią przy tworzeniu lalki jest INTENCJA. Podczas całego procesu tworzenia skupiamy się na swoim marzeniu, wyobrażając je w formie dokonanej. Tworzymy w pozytywnym nastroju. I tu ważna kwestia, kiedy rozpoczniemy proces tworzenia lalki, nie można go przerwać – inaczej życzenie się nie spełni.

8. Każda żądanica pomaga w spełnieniu jednego, konkretnego życzenia, które nie może mieć kontekstu krzywdzącego kogokolwiek. Intencja powinna dotyczyć tylko osoby, która ją wykonuje.

9. Wykonana lalka powinna być ułożona w miejscu, gdzie nikt nie będzie jej dotykać ani na nią patrzeć. Im mniej osób ją widzi tym lepiej. Dotykać i przestawiać może tylko jej twórca.

10. Żądanice są „próżne” 🙂 i uwielbiają prezenty. Zatem po procesie tworzenia należy podarować jej drobny prezent, np. wstążkę, koralik, kwiatek, jakąkolwiek ozdobę.

11. Gdy już życzenie zostanie spełnione, można dać jej inny prezent i poprosić o spełnienie innego życzenia. Jednak trzeba pamiętać, aby nie przeciążać za często lalki. Po wykonaniu drugiego lub trzeciego życzenia, lalce należy podziękować i najlepiej po rozebraniu jej na części, spalić ją.

12. Tworzenie żądanicy warto wykonywać w okresie od nowiu do pełni, wtedy kiedy księżyca przybywa, jeśli pragniemy przyciągnąć do swojego życia pozytywne aspekty. Natomiast jeśli robimy lalkę na odcięcie i oczyszczenie pewnych aspektów, wówczas najlepiej wykonać ją po pełni w czasie, kiedy księżyca ubywa. Taką lalkę oczyszczającą, po spełnieniu życzenia palimy od razu, nie zostawiamy jej i nie prosimy o spełnienie kolejnego życzenia.

MATERIAŁY DO WYKONANIA ŻĄDANICY:

– wata do wypełnienia główki, lub małe skrawki materiałów,

– tkaniny, kawałki materiałów z ubrań,

– kwadratowy kawałek bawełnianej tkaniny, najlepiej w naturalnym kolorze lub białym,

– nici, włóczki, kordonki do związywania lalki (w kolorze naturalnym, białym lub czerwonym), włóczka kolorowa do wykonania włosów lalki,

– wstążki, koronki, koraliki, kamienie naturalne, zioła, kwiaty wielokolorowe, piórka,

– karteczka mała do napisania życzenia,

– świeczka biała prosta,

– podstawek do świeczki,

– naczynie do spalenia małej karteczki.

WYKONANIE LALKI:

Wykonanie lalki rozpoczynamy od zapalenia w swojej przestrzeni świecy. Możecie zrobić sobie nastrój zapalając kadzidła, włączając dowolną muzykę. Ważne, abyście podczas tworzenia były zrelaksowane, pozytywnie nastrojone oraz skoncentrowane na swojej intencji. Kiedy już wybierzecie cel, życzenie, marzenie, intencję wówczas możecie rozpocząć motać lalkę.

Motanie zaczynamy od wzięcia kawałka materiału w kształcie kwadratu. Na środek tego materiału wkładacie trochę waty lub skrawki materiałów, tak aby z tego można było później uformować główkę lalki. Ponadto do główki lalki możecie włożyć dowolne zioła, zapachowe potpourri, kamienie naturalne, płatki kwiatów. W zależności od intencji. Dowolność należy do was. Możecie np. włożyć malutki kawałek kwarcu różowego, jeśli waszą intencją jest znalezienie partnera.

Główkę lalki można wykonać jeszcze w inny sposób. Długi prostokątny kawałek materiału kładziemy płasko. Następnie na końcu kładziemy kawałek waty i różne dodatki, jak w przykładzie powyższym. Potem podłużne końce zwijamy do środka, a następnie wzdłuż zwijamy jak roladę, tworząc kanciastą spiralę. Potem wkładacie na środek materiału, kwadratu i kiedy już to ułożycie, zawijacie nitką, włóczką białą lub naturalną, bądź czerwoną materiał pod wypełnieniem, formując główkę. Należy owinąć szyję trzy razy włóczką, natomiast zawiązujemy supełki ZAWSZE Z TYŁU lalki. Supełków też powinno być za każdym razem 3 sztuki.

Kiedy mamy uformowaną głowę, to pora uformować rączki motanki. Sposobów jest wiele, jednak ja podam dwa. Pierwszy polega na tym, że materiał, który znajduje się poniżej główki lalki rozdzielamy na dwa końce, z rogów kwadratu. Następnie zwijamy je tak aby powstały ręce, natomiast na końcu formujemy dłonie, które zawijamy włóczką 3 razy i zawiązujemy supełki 3 razy oczywiście tak, aby znajdowały się z tyłu lalki.

Drugi sposób polega na tym, że materiał, który uformujemy na ręce owijamy włóczką na całej długości, zawiązując na koniec 3 supełki.

Kiedy mamy ręce pora na tułów. W tym celu bierzemy albo skrawki materiałów, lub watę i wkładamy ją w miejscu gdzie ma być klatka piersiowa. I tutaj mamy dwie możliwości, albo lalce zrobimy tors bez piersi, albo możemy uformować jej dorodne piersi (symbol obfitości). Na początek, jak nie potraficie dorobić piersi, proponuję zrobić tylko tors. Następnie pod uformowanym torsie zawijamy włóczkę tradycyjnie wokół pasa 3 razy, kończąc z tyłu i zawiązując tam 3 supełki.

PAMIĘTAJCIE! WSZYSTKIE WIĄZANIA MAJĄ BYĆ Z TYŁU LALKI.

Teraz przychodzi pora na ubieranie lalki. Najpierw jednak bierzemy włóczkę w naturalnym, białym lub czerwonym kolorze i wykonujemy krzyż na klatce piersiowej. Bardziej przypomina to X. Poniżej na ilustracji jest pokazane jak ma to wyglądać. W pasie lalki obwiązujemy tak, jak powyżej 3 razy i zawiązujemy 3 supełki.

Teraz dowolność jest doboru materiału i ilości bluzek. Możecie nawet warstwowo nakładać bluzeczki i kołnierzyki. Oczywiście bluzki przywiązujemy do lalki włóczką, jak za każdym wiązaniem.

Kolejną, bardzo ważną częścią jest wykonanie spódnicy dla motanki. Tutaj będzie potrzebny większy kawałek materiału. Materiał możecie pomarszczyć, aby spódnica była szersza i bardziej obfita lub zawinąć bez marszczenia. To już od was zależy. Aby nie było widać wiązania, lalkę należy położyć przed sobą do góry nogami. Wtedy bierzecie wybrany materiał i owijacie lalkę tym materiałem od pasa w dół, czyli kiedy założycie materiał głowa i tułów lalki powinna być zakryta materiałem. Potem w pasie wiążecie włóczkę trzy razy wokół pasa i zawiązujecie 3 supełki, oczywiście z tyłu lalki. Kiedy już to zrobicie wywińcie spódnicę na drugą stronę. Gotowe!

Teraz czas na kolejny ważny element, fartuszek dla lalki. Fartuszek reprezentuje ochronę rodu, więc jeśli czujesz, że potrzebujesz jeden fartuch to przywiąż go, jeśli uważasz że więcej a nawet kilka to tak zrób. Lalka jest odzwierciedleniem Twojego wnętrza, także zdaj się mu prowadzić.

PAMIĘTAJCIE! WARSTW MA BYĆ ZAWSZE NIEPARZYŚCIE, CZYLI 1, 3, 5, 7.

Zatem jeśli chcesz więcej fartuchów zawiązać, załóż lalce albo 3 lub 5 a nawet 7.

Teraz pora zadbać o głowę lalki.

Najpierw musimy wykonać włosy lalki. Żądanice z reguły posiadają warkocze lub jeden warkocz, ale zdarza się też, że nie mają włosów, tylko chustę. Także jeśli chcecie, aby wasza motanka miała włosy, to zaplećcie jej dwa warkocze i przywiążcie włóczką do głowy.

Na koniec zwieńczeniem jest założenie lalce chusty na głowę.

Jednak to nie jest jeszcze całkowity finał tworzenia motanki. Teraz weźcie małą karteczkę, na której macie napisane swoje marzenie, życzenie lub intencję i od świecy, która Wam towarzyszyła podczas kreacji, spalcie tę kartkę na popiół. Resztki spalonej kartki zbierzcie i nasypcie do małego skrawka materiału, z którego stworzycie małą sakiewkę – torebeczkę. Przywiążcie ją do ręki lalki.

Ostatecznym zwieńczeniem pracy jest podarowanie lalce prezentu. Może to być kwiatek, kolejna sakiewka z kryształkiem lub guzikiem albo koralikiem, może też być jakiś naszyjnik. Tym sposobem zaskarbicie sobie przychylność żądanicy, aby spełniła wasze pragnienie.

PAMIĘTAJCIE! MOTANKA – ŻĄDANICA POWINNA BYĆ CHRONIONA PRZED OCZAMI GOŚCI, WIĘC NAJLEPIEJ TRZYMAJCIE JĄ W MIEJSCU, GDZIE BĘDZIE WIDZIAŁO JĄ JAK NAJMNIEJ LUDZI. PONADTO DOTYKAĆ MOŻECIE JĄ TYLKO WY.

Kiedy Wasze pragnienie zostanie spełnione, lalkę należy rozebrać na części pierwsze i spalić.

Mam nadzieję, że w miarę jasno opisałam Wam proces tworzenia motanki. Jeśli jednak macie jeszcze dodatkowe pytania, zapraszam Was do obejrzenia filmiku, w którym krok po kroku pokazuję, jak wykonać motankę. TUTAJ znajduje się link do tego materiału.

Chętnie obejrzę Wasze dzieła, także miło będzie mi jeśli zdjęcia swoich motanek wstawicie w komentarzu.

Pozdrawiam i życzę miłej kreacji! (Autor: Ewa Rożnowska)

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie całości lub fragmentu dozwolone w przypadku podania autora tekstu i linku źródłowego.

9 myśli w temacie “JAK SAMODZIELNIE WYKONAĆ MOTANKĘ – ŻĄDANICĘ”

 1. Piękne! Podziwiam! Mam trochę wątpliwości i zanim zacznę robić moje chcialabym się upewnić:
  1. Czy życzenie musi być bardzo konkretne? Czy takie ogólne typu szczęścia może byc? Pragnę zrobić jedną motankę dla moej bliskiej przyjaciółki. Myslę o tym w związku z wykonaniem życzenia i spaleniem motanki po wykonaniu “zadania”. Zycze jej szczescia cały czas, więc mialaby jej nie spalić? 🤷🏼‍♀️
  2. Czy można wsypać do motanki sól? Czytałam, że ma moc, więc motanka byłaby również ochronna…
  Proszę wybaczyć amatorskość i może banalne pytania. Dopiero zaczynam 🙃

  1. Witam 🙂 pytania jak najbardziej adekwatne do sytuacji ;). Co do pierwszego punktu to akurat szczęście może niekoniecznie będzie dobrym pomysłem, gdyż pojęcie szczęścia dla każdego jest inne i energia dość szybko może się z tego rytuału rozproszyć. Zatem proponowałabym uściślić pojęcie tego szczęścia i lepiej nie mieszać funkcji motanki. Jeśli ma być ochronna to wtedy sól jak najbardziej można dodać i wtedy wykonać ją tylko w tym celu. Natomiast jeśli miałaby wspierać inne sfery w formie przyciągnięcia pozytywnych aspektów, wówczas lepiej zaznaczyć przy tworzeniu i spisać intencję dokładnie na kartce, np. “PRZYCIĄGNIĘCIE DOBROBYTU FINANSOWEGO DLA (PODAĆ IMIĘ I NAZWISKO I DATĘ URODZENIA KOLEŻANKI). Potem tę kartkę spalić a popiół włożyć do torebeczki uformowanej z kawałka materiału i dołączyć do lalki, lub włożyć ten popiół do lalki w środku. Jeśli inne sfery miałyby być wsparte u tej osoby to wtedy dostosować adekwatnie do jej potrzeb. Pozdrawiam

   1. Dziękuję bardzo za pomoc, już trochę jaśniej to widzę 🙂 Czy motanki ochronne mają jakiś “termin ważności”? Po jakim czasie należy je spalić? Robić nowe co jakiś czas?
    To tak mega ciekawy temat i co chwilę rodzą mi się nowe pytania. I w ogóle ciekawy jest ten blog 👍🏻😊
    Pozdrawiam serdecznie

   2. Taką motankę na ochronę najlepiej co roku zmieniać, czyli po roku najlepiej ją spalić. Tylko proszę pamiętać przy paleniu motanki, aby ją rozebrać na części pierwsze, nie palić w całości. Ps. Dziękuję za miłe słowa o blogu 😉

   3. Dziękuję bardzo za instrukcje. Żałuję, że my Słowianie tak nieiwele wiemy o naszej kulturze. Szkoda.
    Pozdraiwam 😊

Leave a Reply