TECHNIKA WZMACNIANIA SAMOOCENY

Temat samooceny bardzo mocno wiąże się z poczuciem własnej wartości. Niestety bardzo często budujemy je na opinii innych ludzi na nasz temat, bądź jeszcze gorzej, na naszych wyobrażeniach o tym co inni o nas myślą. To częściej my krytykujemy siebie, a nie ludzie nas. Przyjrzyjcie się swoim przekonaniom. Ile z nich jest waszych, a ile pochodzi z zewnątrz?

Podchodząc do tematu poczucia własnej wartości oraz samooceny, w pierwszej kolejności warto zdać sobie sprawę, że to MY często podważamy siebie i oceniamy błędnie. Jednak to też nie krytykujcie. Po prostu tak się czasami dzieje. Na szczęście są to programy naszej podświadomości, które można zawsze zmienić. Z całą pewnością podnoszenie samooceny nie jest proste, co nie znaczy, że niewykonalne.

Umacnianie poczucia własnej wartości to proces długofalowy i stopniowy. Składa się on często z małych i drobnych działań, które po dłuższym czasie składają się na całość i tworzą osobowość stabilną, poukładaną i pewną siebie. Zachęcam Was ogólnie do działania, gdyż medytacja i kontemplacja, czy analiza siebie jest na początek bardzo istotna, ale to potem od naszych działań zależy, czy jesteśmy w stanie te przemyślenia obrócić na naszą korzyść.

Przede wszystkim warto przyjrzeć się swoim schematom działania oraz poglądom i wpojonym nam do głowy pojęciom. Bardzo często byliśmy uczeni, aby przyjmować postawę pokorną. Wszystko fajnie i pięknie, ale pojęcie pokory zostało przez lata wypaczone.

Pokora nie powinna polegać na przyjmowaniu pozycji ofiary, która zgadza się pokornie ze wszystkim co ją w życiu spotyka. Pokora również nie ma polegać na udawaniu kogoś kim nie jesteśmy, czy stawaniu w pozycji podporządkowanej. Pokora to umiejętność pogodzenia się z zaistniałą sytuacją, ale dopiero wtedy, kiedy zrobiliśmy wszystko, żeby ukształtować ją tak jak byśmy tego chcieli. Ponadto pokora to umiejętność wykazania szacunku do drugiego człowieka w momencie, kiedy faktycznie ta osoba wie i rozumie pewien temat lepiej, niż my na dany moment. Pokora to postawa, która wskazuje na to, że choć mamy wiedzę i umiejętności, nie poniżamy innych po to, aby zyskać i podbudować siebie.

Kolejną ważną cegiełką do budowania stabilnej samooceny to umiejętność przyjmowania komplementów. Pozwól sobie poczuć szczerze w sobie to miłe uczucie, kiedy ktoś ciebie za coś chwali. To nie jest pycha, kiedy pomyślisz sobie: „faktycznie piękne namalowałam ten obraz” albo „rzeczywiście mój projekt udał mi się bardzo dobrze” itd.

Właśnie w takich momentach, kiedy w twojej głowie pojawi się taki stworek, który stwierdzi, że „oj nie myśl tak za dobrze o sobie bo cię pycha rozpiera, albo że twoje ego cię przerasta”, wówczas olej go! Powiedz sobie – choć byś w środku tego nie poczuł/a emocjonalnie – że tę konkretną rzecz zrobiłaś/eś super i zasłużyłaś/eś na miłe słowo. W ten sposób, za trzecim lub kolejnym razem twoja podświadomość uzna to za rzecz normalną i oczywistą, a schemat myślenia zacznie się zmieniać.

Kolejną ważną kwestią jest podkreślanie swoich osiągnięć i nie pozwalanie, by inni przypisywali sobie Twoich zasług sobie. Broń swoich pomysłów i swojej twórczości. Każdy twórca ma prawo otrzymać energię zwrotną za swoje dzieło. To ta energia właśnie jest kolejną drobną cząstką do zbudowania swojego poczucia własnej wartości.

Bardzo istotną postawą jest nieumniejszanie sobie swoich zasług, mówiąc na przykład „przecież to każdy potrafi”, albo „wiele osób to potrafi zrobić”. Już kiedyś o tym pisałam. Może i jest wiele osób, które wspaniale gotują, ale mimo to każda wykona i poda to samo danie w zupełnie inny i wyjątkowy sposób. Pamiętaj o tym i działaj!

Podam Wam może i prosty, ale wbrew pozorom nie łatwy do wykonania rytuał – technikę na wzmacnianie samooceny:

Składniki do wykonania rytuału:

– lustro,

– czerwona, prosta świeca,

– kartka papieru,

– długopis.

Wykonanie rytuału:

Można to działanie wykonać w dowolnym momencie, jednak ważną kwestią jest jej systematyczność. Ważne, aby wykonywać tę technikę codziennie przez minimum 7 dni. W związku z tym warto codziennie wygospodarować około pół godziny czasu na jego wykonanie.

W tym celu stwórzcie sobie przyjemny klimat wyciszenia. Możecie zapalić kadzidło lub zapachowy olejek. Następnie ustawcie lustro w takiej pozycji, abyście mogli siebie w nim widzieć. Następnie zapalcie świecę i koncentrując się na niej przywołajcie w głowie rzeczy, za które siebie cenicie.

Wypiszcie je na kartce. Znajdźcie elementy, w których jesteście dobrzy, nawet gdyby miały to być rzeczy, które uważacie za banalne, typu umiejętność utrzymania domu w porządku, umiejętność słuchania innych, czy bycie dobrym organizatorem. Lista powinna zawierać minimum 12 punktów. Jeśli znajdziesz ich więcej również je zapisz.

Kiedy już to wykonasz spójrz na siebie w lustrze i przeczytaj na głos te wszystkie pozycje patrząc sobie za każdym razem w oczy. Na koniec zgaś świecę, a listę schowaj w bezpiecznym miejscu. Tak wykonuj to przez kolejne dni. Jeśli któregoś dnia uznasz, że dostrzegasz coś jeszcze, dopisz to do listy. Ostatniego dnia natomiast zapewne będzie czekała ciebie najtrudniejsza część zadania. Jednak należy to wykonać, aby cały proces przebiegł prawidłowo. Mianowicie weź swoją listę i odczytaj ją na głos wybranej osobie. Może to być twój partner, rodzic, przyjaciółka lub po prostu osoba, której ufasz. Możesz na koniec poprosić tę osobę o komentarz, ale nie jest to warunek konieczny.

Jeżeli uznasz, że nie dasz rady tego wykonać, ponów cały proces przez kolejny tydzień, aż do skutku. Nie omijajcie tego punktu rytuału, gdyż jest on bardzo ważny.

Na koniec dopal świecę do końca, a resztki wyrzuć lub zakop jeśli świeca jest z naturalnego wosku. Listę zostaw, schowaj i po pełnym miesiącu wyjmij ją i przeczytaj ponownie. Postaraj się wówczas zauważyć, jak reaguje tym razem twoje ciało i ty na te rzeczy. Czy czujesz zażenowanie? Czy już swobodnie to czytasz? Czy czujesz w trakcie emocjonalne potwierdzenie, że zgadzasz się z tym w pełni?

Może też tak być, że nie będziecie w stanie wypisać tylu cech. Ok, nie stresujcie się tym. Starajcie się w takim razie każdego dnia coś nowego dopisać. Za miesiąc ponówcie ten proces, zwracając uwagę, czy jest wam już łatwiej, czy bez zmian. Pamiętajcie, abyście nie krytykować siebie. Dajcie sobie cierpliwość i zrozumienie.

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie całości lub fragmentu dozwolone w przypadku podania autora tekstu i linku źródłowego.

Leave a Reply