BRAK ENERGII, DEPRESJA, NERWICE – PRZECZYTAJ, MOŻE TO O TOBIE!

Artykuł ten może trochę nietypowy, jednak uważam że zawierający bardzo ważny temat. Mianowicie temat hormonów, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Moja specyfika pracy wymaga ode mnie również znajomości podstawowych kwestii zdrowotnych i anatomicznych człowieka, gdyż bardzo często przychodzi mi diagnozować osoby podczas analiz i sesji energoterapeutycznych, a następnie wykonywanie sesji uzdrawiających. Jednak ten artykuł nie ma stanowić formy porady medycznej, lecz ma zwrócić uwagę na pewną problematykę, którą należy skonsultować z lekarzem.

Często biologiczne zmiany rzutują na energetykę człowieka i na odwrót, co częściej się odbywa, czyli problemy powstają na planie energetycznym, na planie różnych ciał subtelnych, co następnie przekłada się na sfery fizyczne człowieka.

Dlaczego akurat pragnę o tym opowiedzieć? Otóż jest to moim zdaniem bardzo ważny problem, który ostatnimi czasy dość mocno się objawia. Poza tym jest to również problem, który lekarze dość często bagatelizują, co kończy się następnie nieodpowiednią diagnozą, a tym samym niewłaściwą formą leczenia. Nie tylko lekarze konwencjonalni nie potrafią prawidłowo zdiagnozować, lecz również często osoby zajmujące się oczyszczaniem energetycznym popadają w pewien rodzaj skrajności, obarczając winą tego typu objawy podczepami różnych bytów, ludzi, czy wytracaniem przez to energii. W kwestiach równowagi człowieka należy patrzeć na niego holistycznie, nie bagatelizując żadnej sfery, czy to fizycznej, czy energetyczno-duchowej.

Na początek trochę biologii i anatomii człowieka. Każdy zapewne wie, że hormony mają wpływ na codzienne funkcjonowanie. U kobiet nimi zasilane są takie sfery jak okres dojrzewania, cykl miesiączkowy, ciąża, menopauza, czy ogólnie rzecz ujmując: zdrowie i uroda. Mają one wpływ na cały organizm oraz jego funkcjonowanie, odpowiadają za wiele istotnych procesów zachodzących w organizmie, oraz mają wpływ również na wygląd zewnętrzny, np. kondycję skóry i włosów. Ponadto wpływają na libido (mogą je podwyższać lub zaniżać) oraz wpływają na możliwość zajścia w ciążę i odpowiadają za wiele innych schorzeń. To tak ogólnie.

Głównym celem tego artykułu jest zwrócenie uwagi na pewien aspekt. Mianowicie od hormonów i ich poziomu w organizmie zależy nasze samopoczucie, a przede wszystkim stan psychiczny i emocjonalny. Stąd kobieta w ciągu miesiąca posiada naturalnie różne stany emocjonalne, w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Jednak to stany normalne. Natomiast, kiedy dochodzi do sporych wahań hormonów i ich totalnego rozregulowania, wówczas kobieta staje się bardzo mocno niestabilna emocjonalnie. I właśnie na tę kwestię pragnę Wam kobiety zwrócić uwagę.

Poprzez naszą specyfikę i naturę jesteśmy bardziej wrażliwe i emocjonalne od mężczyzn. To sprawia, iż trudności życiowe przeżywamy dużo intensywniej. W związku z tym, przy byciu w długotrwałym i permanentnym stresie, może dojść do sytuacji tzw. wyniszczenia i degradacji sfery hormonalnej. To niesie za sobą przykre konsekwencje. Często w takiej sytuacji bywają kobiety, które wiele lat borykają się z trudną sytuacją życiową, czy to związaną z materialno-bytowym aspektem, czy w sytuacji bycia poniżaną zarówno psychicznie, jak i fizycznie. To permanentny stan wysokiego kortyzolu, który jest zabójczy dla pozostałych hormonów.

Szczególnie na kwestie żeńskich hormonów i ich prawidłowy stan ma pozytywna relacja z partnerem. Jeżeli kobieta jest w związku poniżana, źle traktowana, tym samym jej kobiecość zostaje dosłownie zdegradowana i zniszczona. Często kobiety, które trwały w nieszczęśliwych związkach wiele lat, zaczynają chorować na przypadłości narządów kobiecych jak mięśniaki, torbiele, stany zapalne macicy i inne schorzenia związane ze sferą narządów kobiecych. Ponadto tłamszenie w sobie emocji, nie wypowiadanie się oraz nie przejawianie swojej prawdziwej natury, również odbija się na kwestii hormonalnej, np. chorobami tarczycy. Odrzucenie społeczne i rodzinne również może spowodować, m. in. choroby autoimmunologiczne, np. hashimoto.

Wracając jednak do głównego tematu, pragnę zwrócić uwagę na jeden konkretny aspekt. Mianowicie bardzo często efektem braku równowagi hormonalnej może być depresja, stany lękowe, nerwica, psychozy oraz inne choroby psychiczne. Niestety lekarze, psychologowie, czy psychiatrzy nie wskazują bardzo często na ten aspekt. Znam ogromną liczbę kobiet, które poprzez zbagatelizowanie tych kwestii zażywały długotrwale leki antydepresyjne, psychotropowe. Niestety to nie pomaga, gdyż to tylko tłumienie objawów, natomiast główny problem nie zostaje rozwiązany. A prawidłowa diagnoza może spowodować szybszy powrót do równowagi psychicznej i emocjonalnej. W takim wypadku, jeżeli sytuacja hormonalna jest bardzo zła, wówczas zażywanie przez określony czas środków hormonalnych może w znaczący sposób pomóc uspokoić wszystkie te dolegliwości. Tych przypadków ostatnio jest bardzo dużo, stąd postanowiłam podjąć ten temat, gdyż może część kobiet znajdzie podobny przypadek u siebie i w ten sposób szybciej sobie pomoże.

Ponadto coraz częściej kobiety zaczynają wchodzić w okres przedmenopauzalny, nawet już po 30 roku życia. Dlatego zachęcam Was drogie panie do badania wszystkich hormonów, nie tylko tych odpowiedzialnych za stan tarczycy. Jeśli mogłabym wam podpowiedzieć, należy wykonać badania na poziom: progesteronu, estradiolu, poziom prolaktyny, testosteronu, kortyzolu i inne. Takie skierowanie da wam ginekolog, który powinien poinformować was o prawidłowym wykonaniu badania, który trwać będzie przez 3 tygodnie, gdyż niektóre hormony tego wymagają.

To ważny temat, ponieważ spora grupa kobiet nie jest świadoma wpływu tych kwestii na swoje samopoczucie emocjonalne. Przez to frustrują się, denerwują na siebie, że nie potrafią się opanować, wybuchają z byle powodu, stresują się nadmiernie oraz płaczą z byle powodu. Poza tym jeśli stan hormonów jest tragiczny, żaden lek uspokajający nie pomoże, gdyż i tak nadmierne emocje będą się pojawiać.

Pamiętajcie zatem, jeśli czujecie się przez dłuższy czas osłabione, zmęczone, znerwicowane, rozdrażnione, wasze miesiączki są nieregularne, stan waszej skóry i włosów nie jest dobry oraz kiedy wybuchacie z byle powodu, i szybko po tym wybuchu czujecie wyrzuty sumienia, a także macie wrażenie, jakby ktoś inny był w środku was i wami kierował w momentach tych wybuchów złości, furii, czy rozpaczy, to może być bardzo prawdopodobne, że wasze hormony szaleją i trzeba z nimi zrobić porządek. Także nie ma co od razu brać leki uspokajające tylko wykonać badania. Więc jeżeli obawiasz się, że cierpisz na depresję, nerwicę czy stany lękowe, zanim odwiedzisz psychiatrę, skieruj się do dobrego ginekologa. Poza tym wiele kwestii zależy od stanu hormonów i może zaistnieć sytuacja, że wyregulowanie tej sfery będzie możliwe nawet preparatami ziołowymi. Jestem zwolenniczką naturalnych metod uzdrawiania, jednak pamiętajcie, że nie w każdym wypadku takie leczenie zda egzamin. Wszystko zależy od stanu zdrowia i indywidualnego przypadku.

Zioło, które mogę na takie przypadłości polecić to zioło ajurwedyjskie shatavari, które reguluje między innymi gospodarkę hormonalną kobiety, szczególnie zaburzenia wynikające z niedoboru estrogenów. Jest idealne dla kobiet w czasie menopauzy, ponieważ poziom tego hormonu w tym okresie mocno spada. Ponadto wyciąg z czerwonej koniczyny działa również na te sfery. Pamiętajcie, aby mimo wszystko starać się konsultować te kwestie dodatkowo z lekarzem.

Ta sama kwestia tyczy się mężczyzn. U nich głównym i bardzo ważnym hormonem jest testosteron, odpowiedzialny między innymi za popęd seksualny, płodność, skłonność do rywalizacji. Nadmiar testosteronu może powodować agresywne zachowania, ale też osłabienie odporności organizmu. Z kolei zbyt niski objawia się spadkiem libido i problemami z potencją, lecz nie tylko. Jeżeli mężczyzna odczuwa długotrwały brak energii, spadek popędu płciowego, problemy z erekcją i obserwuje niepokojący przyrost wagi, powinien zrobić badania na zaburzenia hormonalne obejmujące analizę poziomu testosteronu. Pomijam inne choroby charakterystyczne już dla określonej grupy mężczyzn w określonym wieku.

Bardziej chciałabym zwrócić uwagę na sytuację, kiedy u mężczyzny następuje brak równowagi hormonalnej i np. jest za dużo estrogenu, żeńskiego hormonu. Objawy fizyczne tego stanu to między innymi powiększone gruczoły piersiowe. Ponadto niekorzystne skutki wysokiego poziomu estrogenu u mężczyzn, wraz z niższym testosteronem, to niestabilny stan psychiczny i emocjonalny. Często długotrwały stan braku równowagi hormonalnej może przyczynić się do stanów depresyjnych, również u mężczyzn.

W takim wypadku warto spojrzeć na to co jemy, co pijemy, w tym piwo, które zawiera sporo estrogenu, oraz zerknąć na uwarunkowania genetyczne, przewlekłe choroby i długotrwały stres.

Jest jeszcze jedno źródło nadmiernego przyjmowania estrogenu, mianowicie woda pitna. Jest to temat, który coraz częściej wychodzi na światło dzienne. Mianowicie do wód zostaje uwolnionych mnóstwo farmaceutyków, w tym substancji wpływających na nasz układ hormonalny. Niestety oczyszczalnie wód nie posiadają funkcji oczyszczania tychże substancji. Szczególnie substancji pochodnych estrogenu, który powoduje feminizację męskich organizmów. Stąd częste zaburzenia hormonalne już w wieku dojrzewania u naszych dzieci.

Kochani to temat bardzo szeroki, jednak chciałam wam zwrócić na niego uwagę, abyście zaczęli bardziej świadomie zwracać uwagę na to co jecie, co pijecie, a przede wszystkim na swoje objawy złego samopoczucia spojrzeli pod kątem fizycznym. Być może ten materiał pomoże komuś z was zauważyć pewne nieprawidłowości z tej perspektywy.

Jeśli byście chcieli coś więcej poczytać na temat substancji hormonalnych w wodach pitnych, zamieszczam pod tym materiałem link do artykułu. Tam zapoznacie się z tym tematem. (Autor: Ewa Rożnowska)

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/1059-wody-polskie-o-problemie-zanieczyszczenia-wod-lekami

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie całości lub fragmentu dozwolone w przypadku podania autora tekstu i linku źródłowego.

Leave a Reply