KADZIDŁA ŻYWICZNE – DAMARA

Damara to naturalna żywica z drzewa o nazwie Canarium strictum (Kanarecznik). Występuje ona w postaci miękkiej żywicy, wyciekającej z drzew w postaci balsamu. Stąd czasami jej charakterystyczna lepkość.

Damara stosowana jest przy produkcji kosmetyków, żywności, napojów i leków oraz kadzideł. Ponadto stosowana jest do utrwalania rysunków i malowideł akwarelowych i pastelowych oraz impregnowania podobrazi drewnianych.

Damara sprzedawana jest w postaci bryłek różnej wielkości i koloru. Bezbarwne bryłki wielkości ziarna grochu, uważa się za najlepszej jakości. Obok nich występują także bryłki koloru żółtawego, czerwonego, brunatnego i szaroczarnego.

Zapach tego kadzidła jest przyjemny, słodki, egzotyczny, drzewny.

Daje poczucie bezpieczeństwa, koi, odpręża, pomaga odegnać melancholię, wspomaga przy depresji i z tego względu Damara nazywana jest “wnosząca światło”. Również samo słowo „dammar”, od którego pochodzi nazwa damara, w języku malajskim oznacza właśnie „światło”. Trafnie nawiązuje ono do jasnego, świetlistego i przejrzystego koloru tej żywicy z drzewa agatis damara, ale i do jej eterycznej, lekkiej natury.

Kadzidła tego używa się również do wyganiania negatywnych energii, zatem idealnie sprawdzi się do okadzania osób, w celu niwelowania blokad na aurze oraz okadzania wszelkich pomieszczeń. Właściwości kadzidła damara, poprzez wdychanie jego woni pomaga zwalczyć smutek, przygnębienie oraz stany depresyjne. Malezyjczycy używali jej również do uzdrawiania, ochrony przed negatywnymi energiami oraz do kontaktowania się z wyższymi bytami.

Ciekawostką jest też żywica Gum Damar, która ma działanie przeciwwirusowe – zwalcza szkodliwe wirusy i zapewnia oczyszczone powietrze.

W trakcie palenia Damara całkowicie spala się na węgielku. Zatem nadaje się również do kadzielnic z sitkami i tackami. Już kilka ziarenek sprawi, że zaczną uwalniać się olejki eteryczne. Podczas stosowania nie należy jednak przesadzić z ilością, albowiem efekt może być odwrotny do oczekiwanego.

Zapraszam Was do obejrzenia materiału filmowego pt. “KADZIDŁA ŻYWICZNE – PORADNIK JAK JE SPALAĆ”, w którym przedstawiam, jak prawidłowo spalać kadzidła żywiczne, oraz jakich narzędzi do tego użyć. (Autor: Ewa Rożnowska)

Źródło fotografii: https://talizman.pl/kadzidla-zywiczne/253483-kadzidlo-zywiczne-dammar-50-g-2017660161710

Leave a Reply