KADZIDŁA ŻYWICZNE – MIRRA

Mirra to jedno z najpopularniejszych kadzideł. Pochodzi ona przede wszystkim z Afryki Wschodniej, w tym z takich państw jak: Kenia, Somalia, czy Etiopia. Pozyskuje się ją poprzez nacinanie pnia drzewa Commiphora myrrha. balsamowca rosnącego na Półwyspie Arabskim i w Afryce. Warto nadmienić również fakt istnienia mirry wschodnio-indyjskiej.

Roślina ta od zawsze pełniła bardzo ważną funkcję w chrześcijańskim kręgu kulturowym. Przed laty była uważana za prawdziwy skarb, ceniony na równi ze złotem i kamieniami szlachetnymi. Była wykorzystywana do balsamowania zwłok. Ceniono również jej właściwości przeciwbólowe, np. dodawano ją do wina skazańców. Zapach mirry to także jeden z najważniejszych składników kadzideł, palonych w trakcie chrześcijańskich mszy.

Jej balsamiczna, gorzkawa woń od tysięcy lat towarzyszy medytacji i rytuałom religijnym. Zapach jest intensywny i szlachetny, dzięki czemu znakomicie oczyszcza pomieszczenie.

Mirra, dzięki swym właściwościom, jest utożsamiana z energią żeńską. Jej aromat jest ciepły, balsamiczny, kojący, ziemski. Przeciwwagę energetyczną dla mirry stanowi olibanum (kadzidło), którego woń jest lżejsza, ostrzejsza i lekko cytrusowa. Na przestrzeni wieków mirra i kadzidło występowały nierozłącznie, jednocząc pierwiastek żeński i męski w doskonałej harmonii. Dlatego też nadaje się podczas zabiegów, działań i rytuałów, w których celem jest powrót do równowagi tych dwóch pierwiastków.

Mirra w starożytności była szeroko wykorzystywana w magii, medycynie, ceremoniach religijnych, oraz dla wywołania emocjonalnego i umysłowego błogostanu. Egipskie określenie mirry “bal” oznacza “wypędzić niestabilność, szaleństwo”. Tak długo, jak istniało imperium egipskie, tak długo mirra była najcenniejszą rzeczą jaką człowiek mógł posiadać.

Obecnie ceniona jest jako lekarstwo m.in. na dolegliwości kobiece oraz depresje. Współczesna nauka potwierdziła skuteczność mirry jako tradycyjnego środka terapeutycznego. Dziś już wiadomo, że guggulsteron – jeden z jej aktywnych komponentów, obniża cholesterol, lipidy, działa ochronnie na serce, przeciwdziała wolnym rodnikom, stymuluje tarczycę, redukuje prostaglandyny, ma działanie antywirusowe, antyseptyczne, antygrzybiczne, przeciwzapalne, lekko ściągające i lekko stymulujące. W testach przedklinicznych mirra wykazała działanie przeciwnowotworowe, równe standardowemu leczeniu cyklofosfamidem. Z uwagi na zawartość w części tych samych terpenoidów olibanum (kadzidło) ma zbliżone właściwości do mirry.

Mirra najlepiej spali się na węgielku trybularzowym, gdyż wówczas jej aromat będzie uwalniany stopniowo i równomiernie.

Zapraszam Was do obejrzenia materiału filmowego pt. “KADZIDŁA ŻYWICZNE – PORADNIK JAK JE SPALAĆ”, w którym przedstawiam, jak prawidłowo spalać kadzidła żywiczne, oraz jakich narzędzi do tego użyć. (Autor: Ewa Rożnowska)

Źródło fotografii: https://pixabay.com/pl/photos/mirra-horoskop-bo%c5%bce-narodzenie-6050657/

Leave a Reply