KADZIDŁA ŻYWICZNE – OLIBANUM

Olibanum, zwane inaczej kadzidłem frankońskim, levonah, luban i khunk, to wysokiej jakości kadzidło żywiczne, które powstaje z zastygłego soku z drzew z rodzaju Boswellia.

Słowo „Oliban” bądź „Olibanum” pochodzi od arabskiego słowa „al-lubán”, które oznacza „mleko” drzewa. Żywica ta pochodzi głównie z krajów Afryki Wschodniej, takich jak: Somalia, Etiopia, Erytrea i Sudan, jak również z krajów Arabii Południowej – Jemenu i Omanu oraz Indii.

Olibanum znane jest od wieków i częściej było nazywane po prostu kadzidło. Zgodnie z Ewangelią według św. Mateusza i tradycją chrześcijańską, kiedy Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, przekazali Jezusowi dary: złoto, kadzidło i mirrę. Pod tą krótką wzmianką o kadzidle kryje się właśnie olibanum.

W formie palonego kadzidła ma wiele zastosowań. Jego aromat wycisza, relaksuje i poprawia samopoczucie. Doskonale sprawdza się w czasie medytacji, ponieważ sprzyja skupieniu, pogłębia oddech i wprowadza harmonię. Jak większość kadzideł świetnie sprawdza się do oczyszczania zarówno aury człowieka, jak również przestrzeni.

Dym z kadzidła Olibanum ma również właściwości prozdrowotne. Olejki eteryczne, które są w nim zawarte mają właściwości hamujące rozwój drobnoustrojów. Z tego też względu dawniej żywica ta była wykorzystywana do okadzania pomieszczeń chorych.

W tradycyjnej medycynie indyjskiej jest używane w leczeniu stanów zapalnych stawów i kości, bóli kręgosłupa oraz nieżytów układu oddechowego. Ma także właściwości wykrztuśne, antyseptyczne, przeciwlękowe i przeciwnerwicowe.

Dodatkowo bardzo często używane jest jako dodatek do zapachowych świec.

Kadzidło idealnie nada się do wszelkich rytuałów dziękczynnych, tych na spełnienie życzeń oraz w działaniach, mających na celu rozpoczynanie wszelkich początków i zmian.

W czasie jego spalania uwalnia się oczyszczający dym o balsamiczno-cytrusowym i drzewnym zapachu. Najlepiej spala się na węgielku trybularzowym, choć można spróbować spalać go również na kratce kadzielniczej.

Zapraszam Was do obejrzenia materiału filmowego pt. “KADZIDŁA ŻYWICZNE – PORADNIK JAK JE SPALAĆ”, w którym przedstawiam, jak prawidłowo spalać kadzidła żywiczne, oraz jakich narzędzi do tego użyć. (Autor: Ewa Rożnowska)

Źródło fotografii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Olibanum

Leave a Reply