KADZIDŁA ŻYWICZNE – STYRAKS

Styrakowiec benzoesowy, znany także pod nazwami Styrax benzoin, loban, onycha oraz benjamin, jest jednym z egzotycznych gatunków drzew, występujących naturalnie na terytorium południowo-wschodniej Azji (głównie Chin i Indonezji).

Jedynym elementem rośliny Styrax benzoin, wykorzystywanym w medycynie, zarówno naturalnej, jak i konwencjonalnej, jest jego wonna żywica (nazywana gumą benzoinową), zawierająca m.in. aldehyd benzoesowy, kwas benzoesowy, kwas cynamonowy, styren i kwas wanilinowy. Gumę benzoesową należy przechowywać w wypełnionych do połowy, szczelnie zamkniętych opakowaniach, które powinno się otwierać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Gumę benzoinową rozpuszcza się w alkoholu, uzyskując leczniczą nalewkę, lub stosuje się w przygotowywaniu leczniczych inhalacji. Nalewka ta działa antyseptycznie, przeciwskurczowo, ściągająco, wiatro i moczopędnie, wykrztuśnie oraz łagodnie pobudzająco. Stosuje się ją w leczeniu zapalenia oskrzeli, leczeniu kaszlu, przeziębienia, wrzodów oraz wspomagająco przy gojeniu się ran. Benzoes jest stosowany także przy usuwaniu brodawek (razem z rośliną mayapple). Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje gum benzoesowych: sumatrzańska i syjamska.

Nalewka produkowana na bazie styrakowca benzoesowego (nalewka z benzoiny), jeszcze ok. 40 lat temu, była powszechne stosowana w medycynie konwencjonalnej, jako remedium zwalczające zakażenia górnych dróg oddechowych. Jego żywica była i jest obecnie wykorzystywana także w przemyśle perfumeryjnym, jako stabilizator i utrwalacz zapachów. Twardniejąca pod wpływem działania wiatru i słońca, jest zbierana z charakterystycznych, trójkątnych nacięć wykonywanych w pniu drzewa. Posiada przyjemny, waniliowy aromat, przybierając barwę od blado-żółtej po ciemno-brunatną.

Styraks stosowany jako kadzidło, posiada aromatyczny zapach, który dość intensywnie pobudza umysł, odświeża powietrze, a ciepły, słodki i drzewny zapach oczyszcza atmosferę, pobudza i działa euforycznie.

Polecam go mieszać z innymi kadzidłami, jako kadzidło oczyszczające pomieszczenia z negatywnych energii oraz warto dorzucić sobie parę granulek tego kadzidła do kąpieli rytualnych i odświeżających.

Należy go spalać na węgielku trybularzowym.

Zapraszam Was do obejrzenia materiału filmowego pt. “KADZIDŁA ŻYWICZNE – PORADNIK JAK JE SPALAĆ”, w którym przedstawiam, jak prawidłowo spalać kadzidła żywiczne, oraz jakich narzędzi do tego użyć. (Autor: Ewa Rożnowska)

Źródło fotografii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Olibanum

Leave a Reply