KADZIDŁA ŻYWICZNE – GRECKI MASTYKS

Mastyks grecki, jak sama nazwa wskazuje ma związek z terenami greckimi. Żywica ta jest pozyskiwana z soku, który pozyskuje się z drzewa pistacji kleistej (pistacja lentiscus), rosnącego właśnie w obszarach śródziemnomorskich. Często grecki mastyks nazywany jest Łzami Chios, ze względu na nazwę greckiej wyspy Chios. Dlaczego często na żywice mówi się, że są to łzy. Otóż drzewa w pewien sposób pocą się i wytwarzają żywicę w kształcie właśnie takiej łezki, stąd to nazewnictwo.

Jeśli chodzi o mastyks grecki, ta żywica jest mocno ceniona, ponieważ proces jej pozyskiwania jest żmudny i czasochłonny, ze względu na to, iż dopiero 5-letnie drzewa zaczynają wytwarzać mastyks. Ponadto sam proces zbioru jest dość skomplikowany, gdyż wykonuje się go ręcznie, między czerwcem a wrześniem. Koniecznie należy również zabezpieczyć teren wokół drzew, aby grudki żywicy mastyks nie wybrudziły się od czerwonawej gleby. Sama żywica ma kolor jasny, przejrzysty, żółty i jest miękką i kruchą żywicą, podatną na szybkie topnienie i rozpuszczanie. Przy spalaniu wydziela delikatny, cytrusowy zapach, z aromatem orzeszków lub słodkich migdałów.

W starożytnej Grecji popularne było żucie mastyksu, a obecnie jego gorzkawy smak jest wykorzystywany do produkcji likierów (Mastichato), deserów, napojów orzeźwiających, gum do żucia, słodyczy i lodów. Mastyks nie tylko nadaje produktom niezwykłego aromatu, ale także może pełnić rolę żelującą.

Mastyks jest dodawany także do kosmetyków – perfum, kremów, toników, szamponów, olejków. Jego właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze znane są od starożytności. Zawiera 42% kwasów mastycynowych, około 50% żywicy beta, 2% olejków lotnych i około 5% innych składników. Rozpuszcza się zupełnie w alkoholach: amylowym i butylowym, częściowo rozpuszcza się w acetonie, alkoholu etylowym i metylowym i olejku terpentynowym.

Jeśli chodzi o inne właściwości kadzidła mastyks to ono oczyszcza, odświeża umysłowo, stymuluje, działa antyseptycznie, antybakteryjnie i rozluźniająco.

Tradycyjnie, jak większość kadzideł nadaje się świetnie do okadzania i oczyszczania energetycznego przestrzeni oraz ludzi. Poprzez wspomaganie koncentracji, świetnie nadaje się do wprowadzania odpowiedniego nastroju medytacyjnego i kontemplacyjnego.

W magii ceremonialnej jest bardzo często używane do rytuałów na dobrobyt oraz spełnienie życzeń. Warto również dodać ją do wypełnienia lalki motanki, czy jako prezent dla motanki – żądanicy.

Najlepiej spala się na węgielku trybularzowym, jak również na kratce kadzielniczej.

Polecam Wam tworzyć swoje własne pomysły, w jaki jeszcze niestandardowy sposób moglibyście wykorzystać moc tego kadzidła.

Zapraszam Was do obejrzenia materiału filmowego pt. “KADZIDŁA ŻYWICZNE – PORADNIK JAK JE SPALAĆ”, w którym przedstawiam, jak prawidłowo spalać kadzidła żywiczne, oraz jakich narzędzi do tego użyć. (Autor: Ewa Rożnowska)

Leave a Reply