KADZIDŁA ŻYWICZNE – ŻYWICA GUGGUL Z INDII

Żywica guggul należy do tej grupy kadzideł żywicznych, które są mało znane w Europie. Za to jest bardzo popularna w Indiach. Można spotkać jej dwa rodzaje. Pierwsza commiphora mukul, którą pozyskuje się z drzewa balsamowca indyjskiego, który rośnie w Himalajach, Indiach, Afryce i Azji. Druga guggul, bardziej znana w krajach azjatyckich. W języku hebrajskim, starożytnej Grecji i łacinie nazywana była bdellium. Współcześnie możecie spotkać się z innymi nazwami, jak gum, guggul, indyjska mirra.

Żywica guggul przede wszystkim była i jest nadal stosowana w medycynie ajurwedyjskiej jako lekarstwo na następujące schorzenia:

– stosowana jest do zwalczania otyłości, gdyż obniża poziom cholesterolu oraz niweluje poczucie nadmiernego łaknienia,

– likwiduje stany zapalne skórne, trądzik, łuszczycę

– łagodzi infekcje płucne i stany zapalne błon śluzowych w całym organizmie,

– likwiduje guzy, tłuszczaki,

– działa przeciwzapalnie, ściągająco i antyseptycznie,

– wzmacnia układ odpornościowy,

– wspomaga leczenie hemoroidów, artretyzmu, reumatyzmu i choroby Parkinsona,

– wspomaga pracę żeńskiego układu rozrodczego, reguluje cykl miesiączkowy, reguluje przepływ krwi i rozluźnia mięśnie macicy, co powoduje złagodzenie bólów menstruacyjnych,

– wspomaga funkcjonowanie tarczycy,

– leczy się nią endometriozę i zespół policystycznych jajników,

– wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.

Także widzicie, że ma bardzo wszechstronne działanie, które zostało udowodnione wieloma badaniami. Ponadto możecie obecnie dostać żywicę guggul w formie kapsułek, które bez problemu można kupić przez internet, jako suplement diety.

Jednak od razu zaznaczę, iż jak każde zioło należy zachować pewne wytyczne i nie mieszać z niektórymi substancjami, takimi jak:

– ginkgo,

– kurkuma,

– czosnek,

– imbir,

– dzięgiel,

– niesteroidowe leki przeciwzapalne,

– aspiryna,

– warfaryna.

Ponadto osłabić działanie żywicy guggul mogą tabletki antykoncepcyjne i tamoksyfen, który jest lekiem na raka piersi. Również lepiej nie mieszać z lekami na tarczycę oraz wątrobę.

Formalnie żywicę guggul zakwalifikowano jako substancję bezpieczną dla zdrowia, mimo to warto zachować ostrożność w przypadkach właśnie przyjmowania wspomnianych przeze mnie leków, jak również powinny ostrożnie stosować ją kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Pamiętajmy, że guggul, tak jak i każde inne zioło, należy stosować tylko przez określony czas, mimo że może być zażywane praktycznie przez każdego – niezależnie od wieku czy płci – gdyż jest nietoksyczne i dobrze tolerowane (mimo to należy sprawdzić, czy po zażyciu nie występuje alergia). Zwykle wystarczą 3–4 tygodnie, aby osiągnąć pełny efekt kuracji. W przeciwnym razie można serię powtórzyć nawet do 3 razy, ale z dwutygodniową przerwą między nimi. Oczywiście jest to zmienne i indywidualne, a poza tym zależy od rodzaju schorzenia.

Jako kadzidło oczywiście odstrasza negatywne energie, także warto ją zapalać:

– przy medytacji,

– do oczyszczania pomieszczeń i ludzi,

– przed ceremoniami i wszelkimi działaniami magicznymi i duchowymi,

– w przypadku, kiedy chcemy się uziemić,

– w przypadku silnych stresów, gdyż łagodzi nerwy, pomaga uwalniać ciężkie emocje.

Najlepiej spala się na węgielku trybularzowym, gdyż na sitku może zostawiać spory osad i nie wypalać się całkowicie, ze względu na swoją gumiastą konsystencję.

Zapraszam Was do obejrzenia materiału filmowego pt. “KADZIDŁA ŻYWICZNE – PORADNIK JAK JE SPALAĆ”, w którym przedstawiam, jak prawidłowo spalać kadzidła żywiczne, oraz jakich narzędzi do tego użyć. (Autor: Ewa Rożnowska)

Źródło zdjęcia: https: httpsnepalshop.plplpGokul-Dup-Commiphora-mukul-Guggul%2C-Bdellium130

Leave a Reply