
Żywica guggul należy do tej grupy kadzideł żywicznych, które są mało znane w Europie. Za to jest bardzo popularna w Indiach. Można spotkać jej dwa rodzaje. Pierwsza commiphora mukul, którą pozyskuje się z drzewa balsamowca indyjskiego, który rośnie w Himalajach, Indiach, Afryce i Azji. Druga guggul, bardziej znana w krajach azjatyckich. W języku hebrajskim, starożytnej Grecji i łacinie nazywana była bdellium. Współcześnie możecie spotkać się z innymi nazwami, jak gum, guggul, indyjska mirra.
Żywica guggul przede wszystkim była i jest nadal stosowana w medycynie ajurwedyjskiej jako lekarstwo na następujące schorzenia:
– stosowana jest do zwalczania otyłości, gdyż obniża poziom cholesterolu oraz niweluje poczucie nadmiernego łaknienia,
– likwiduje stany zapalne skórne, trądzik, łuszczycę
– łagodzi infekcje płucne i stany zapalne błon śluzowych w całym organizmie,
– likwiduje guzy, tłuszczaki,
– działa przeciwzapalnie, ściągająco i antyseptycznie,
– wzmacnia układ odpornościowy,
– wspomaga leczenie hemoroidów, artretyzmu, reumatyzmu i choroby Parkinsona,
– wspomaga pracę żeńskiego układu rozrodczego, reguluje cykl miesiączkowy, reguluje przepływ krwi i rozluźnia mięśnie macicy, co powoduje złagodzenie bólów menstruacyjnych,
– wspomaga funkcjonowanie tarczycy,
– leczy się nią endometriozę i zespół policystycznych jajników,
– wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.
Także widzicie, że ma bardzo wszechstronne działanie, które zostało udowodnione wieloma badaniami. Ponadto możecie obecnie dostać żywicę guggul w formie kapsułek, które bez problemu można kupić przez internet, jako suplement diety.
Jednak od razu zaznaczę, iż jak każde zioło należy zachować pewne wytyczne i nie mieszać z niektórymi substancjami, takimi jak:
– ginkgo,
– kurkuma,
– czosnek,
– imbir,
– dzięgiel,
– niesteroidowe leki przeciwzapalne,
– aspiryna,
– warfaryna.
Ponadto osłabić działanie żywicy guggul mogą tabletki antykoncepcyjne i tamoksyfen, który jest lekiem na raka piersi. Również lepiej nie mieszać z lekami na tarczycę oraz wątrobę.
Formalnie żywicę guggul zakwalifikowano jako substancję bezpieczną dla zdrowia, mimo to warto zachować ostrożność w przypadkach właśnie przyjmowania wspomnianych przeze mnie leków, jak również powinny ostrożnie stosować ją kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Pamiętajmy, że guggul, tak jak i każde inne zioło, należy stosować tylko przez określony czas, mimo że może być zażywane praktycznie przez każdego – niezależnie od wieku czy płci – gdyż jest nietoksyczne i dobrze tolerowane (mimo to należy sprawdzić, czy po zażyciu nie występuje alergia). Zwykle wystarczą 3–4 tygodnie, aby osiągnąć pełny efekt kuracji. W przeciwnym razie można serię powtórzyć nawet do 3 razy, ale z dwutygodniową przerwą między nimi. Oczywiście jest to zmienne i indywidualne, a poza tym zależy od rodzaju schorzenia.
Jako kadzidło oczywiście odstrasza negatywne energie, także warto ją zapalać:
– przy medytacji,
– do oczyszczania pomieszczeń i ludzi,
– przed ceremoniami i wszelkimi działaniami magicznymi i duchowymi,
– w przypadku, kiedy chcemy się uziemić,
– w przypadku silnych stresów, gdyż łagodzi nerwy, pomaga uwalniać ciężkie emocje.
Najlepiej spala się na węgielku trybularzowym, gdyż na sitku może zostawiać spory osad i nie wypalać się całkowicie, ze względu na swoją gumiastą konsystencję.
Zapraszam Was do obejrzenia materiału filmowego pt. “KADZIDŁA ŻYWICZNE – PORADNIK JAK JE SPALAĆ”, w którym przedstawiam, jak prawidłowo spalać kadzidła żywiczne, oraz jakich narzędzi do tego użyć. (Autor: Ewa Rożnowska)
Źródło zdjęcia: https: httpsnepalshop.plplpGokul-Dup-Commiphora-mukul-Guggul%2C-Bdellium130