SABAT BELTANE

Sabat Beltane, zwany także świętem kwiatów czy świętem ognia, przypada na noc z 30 kwietnia na 1 maja i wyznacza początek pory letniej. To czas, kiedy kwiaty zaczynają rozkwitać, ale to także czas, w którym według wiccańskich mitów młody Bóg zapładnia młodą Boginię. Jest to zatem noc ognia i miłości, okres wzrostu, rozwoju, seksualności i płodności.

Sabat Beltane, przypadający mniej więcej w połowie między Wiosenną Równonocą, a Letnim Przesileniem, to czas, kiedy dni stają się dłuższe, a słońce ogrzewa ziemię znacznie mocniej. Jak już wspomniałam Sabat ten rozpoczyna się tuż po zachodzie słońca 30 kwietnia, a kończy się o zachodzie słońca 1 maja. Istnieją jednak także inne sposoby wyznaczania daty tego święta, a mianowicie związane ze znakami zaobserwowanymi w naturze, np. można obchodzić święto w chwili, kiedy kwitnące drzewa cierniowe wypuszczą pąki.

Nazwa Sabatu pochodzi od celtyckiego Festiwalu „Beltaine”, który obchodzono w połowie roku celtyckiego i zarazem na początku sezonu letniego. Początkowo Sabat ten obchodzono w Irlandii, Szkocji i Wyspie Man, a później świętowanie go dotarło w regiony Wielkiej Brytanii i Europy.

Sabat Beltane nie tylko rozpoczyna okres letni podkreślając rozkwit natury, ale to samo dzieje się z naszą duszą – rozkwita, jest pełna energii, jest pobudzona. To sprawia, że nasze myśli zaprząta miłość, przyjemność i zabawa. I taki właśnie stan ma za zadanie wzbudzić w nas uroczystość celebrowania Sabatu Beltane. Skupiamy się wówczas wokół śmiechu i beztroski, a rytuały bazują na takich wartościach, jak: zdrowie, dobrobyt, ochrona, płodność, oczyszczenie i wzrost. Uroczystościom tym towarzyszy muzyka, śpiew, taniec i pikniki, a nieodłącznym motywem przewodnim są kwiaty, które symbolizują obfitość i urodzajność natury. Z uwagi na ciepłe powietrze, uroczystości odbywają się z reguły na świeżym powietrzu i trwają całą dobę.

Warto zauważyć, iż istnieją różnice w świętowaniu tego Sabatu na wsi i w mieście. Na terenach wiejskich rytuały skoncentrowane są na oddawaniu czci urodzajności natury oraz zapewnieniu sobie dobrobytu i ochrony dla rodziny, gospodarstwa i mienia. Chroni się też zwierzęta domowe i zbiory, rozpalając duże ogniska i odprawiając rytuały. Bardzo ciekawym rytuałem jest ten pochodzący jeszcze od pradawnych Celtów, a mianowicie przyprowadza się bydło pomiędzy dwa duże ogniska. Ma to na celu ochronę przed chorobami i urazami. Z kolei domy i ołtarze dekoruje się dzikimi i świeżymi kwiatami.

Natomiast świętowanie Sabatu Beltane w mieście jest znacznie trudniejsze, choćby z powodu ograniczeń związanych z rozpaleniem sabatowego ogniska. Również roślinność w mieście jest bardziej uboga. Jednak ograniczenia te nie powinny zakłócić uroczystości sabatowych. Ognisko można śmiało zastąpić kominkiem lub świecami, zaś kwiaty – zarówno cięte, jak i doniczkowe – można nabyć z łatwością w pobliskiej kwiaciarni. Również forma świętowania Sabatu na zewnątrz może być z łatwością zachowana – wystarczy wybrać się do najbliższego parku. I o ile rytuały na wsi skupione są wokół zwierząt gospodarskich i uprawy roślin, o tyle w mieście rytuały te mogą być skoncentrowane bardziej na nas samych. Chodzi tu przede wszystkim o osobiste cele, takie jak: rozwój osobisty, kreatywność, oczyszczanie, twórczość, romans.

Współczesne uroczystości z okazji świętowania Sabatu Beltane odbywają się np.: w Edynburgu w Szkocji podczas Festiwalu Ognia Beltane, w Kolorado podczas świąteczno-muzycznego Festiwalu „Beltania”, w Minnesocie podczas Parady i Festiwalu z okazji Święta Majowego, w Pensylwanii na farmie Spoutwood obok Glen Rock podczas Pierwszomajowego Festiwalu Duchów, w Greenville w Virginii podczas Festiwalu Beltane w Blue Ridge, w Maryland podczas Zgromadzenia Beltane, w Anglii na pradawnej farmie Butser w pobliżu Petersfield podczas Beltain Festiwal oraz w północnym Yorkshire w Anglii podczas Beltane.

Warto podkreślić, iż uroczystości związane z Sabatem Beltane koncentrują się często przy tzw. słupie majowym, czyli gałęzi udekorowanej kolorowymi wstążkami i ustawionej w centralnym miejscu, jako znak miłości. Tradycja nakazywała, aby umieścić tę gałąź w ogrodzie ukochanej osoby, jako deklaracja uczucia. Ciekawym rytuałem, który praktykują z kolei Czesi jest zrobienie ze szmat i słomy „wiedźmy”, którą następnie wrzuca się do ognia. Ma to symbolizować spalenie wszystkiego, co ciemne i ponure, na znak oczyszczenia duchowego. Czasami zamiast „wiedźm” Czesi używają zwykłych mioteł.

Natomiast w Estonii noc Sabatu Beltane to noc w atmosferze karnawału, podczas którego ulice wypełnione są uczestnikami imprezy przebranymi za wiedźmy. Ma to symbolizować fakt, iż tej nocy prawdziwe czarownice zbierają się masowo na rytualną mszę w celu odprawiania czarów. Natomiast we Francji w dniu 1 maja sprzedaje się na ulicach konwalie, które są symbolem pory wiosennej, aby przyciągnąć szczęście do naszego życia.

W wielu miejscach na świecie noc Sabatu Beltane to czas przyjęć, uroczystości i parad urozmaiconych poczęstunkiem, piknikami, czy dekoracjami z żywych kwiatów. Nie można w tym miejscu zapomnieć o naszym związku z naturą, dlatego Sabat jest znakomitym momentem na odnowienie tej więzi, bowiem każda cząstka naszego ciała jest zależna od urodzajności ziemi. Można wzmocnić tę więź nie tylko poprzez aktywności na świeżym powietrzu, ale także poprzez sam kontakt z naturą – wystarczy dotknąć roślin, pogłaskać liści, poczuć związek z naturą. A jeśli chcemy uczcić urodzajność ziemi to powinniśmy podczas Sabatu udać się nad rzekę, jezioro lub inne święte źródło, albo odwiedzić studnię.

Podczas Sabatu Beltane warto zadbać o ochronę, zarówno magiczną, jak i materialną. To znakomity czas na naprawę drzwi i okien, a później zawieszenie małej gałązki głogu nad każdym wejściem, jako dodatkowa ochrona magiczna. Warto pomyśleć też o ochronnych amuletach. Noc tego Sabatu to znakomity czas na wprowadzenie kreatywnych pomysłów do swojego życia. To także wyśmienity czas na rytuały oczyszczające, do których należą m.in.: kąpiele w soli morskiej, rytuały ognia, pomazanie domu itp.

Poniżej wstawiam swoje rytuały, które niektórzy może już poznali wcześniej, a które mogą was zainspirować do celebrowania Sabatu Beltane:

  1. RYTUAŁ NA DOBROBYT.
  2. RYTUAŁ MIŁOSNY.
  3. RYTUAŁ NA PRZYCIĄGNIĘCIE PARTNERA.
  4. CEREMONIAŁ PRZYWOŁANIA KOBIECEJ MOCY.
  5. RYTUAŁ ODZYSKIWANIA ENERGII.
  6. RYTUAŁ OCHRONNY DOMU.
  7. RYTUAŁ WZBUDZENIA MOCY OGNIA.

OWOCNEGO CZYNIENIA I CELEBRACJI !!!

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie całości lub fragmentu dozwolone w przypadku podania autora tekstu i linku źródłowego.

Źródło: Beltane. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów- Melanie Marquis

Leave a Reply