5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH PRZYJAŹŃ JEST WAŻNA!

9 czerwiec został uznany za święto, w którym celebrujemy wspólnotę z drugą osobą, która jest tak samo ważna jak partner/partnerka, czyli z przyjacielem.

💛 Przyjaciel to osoba, która jest często na wagę złota, która jeśli pojawia się w naszym życiu możemy o sobie powiedzieć – JESTEM SZCZĘŚCIARZEM/SZCZĘŚCIARĄ. Bowiem, aby nazwać kogoś swoim przyjacielem musi tak naprawdę być spełnionych szereg zależności. Często to pojęcie jest niewłaściwie stosowane. Mylone jest bowiem najczęściej z dobrym koleżeństwem.

💛 Moim zdaniem warto w tym szczególnym dniu przyjrzeć się bliżej tej zależności relacyjnej. Uważam, że w ogóle temat przyjaźni jest często spychany na dalszy plan, natomiast relacje partnerskie są stawiane na piedestał. A obie relacje są w naszym życiu tak samo ważne. To w jaki sposób podchodzimy do osoby, którą nazywamy swoim przyjacielem, pokazuje jakim człowiekiem jesteśmy oraz czy jest potrzeba w nas uzdrowienia pewnych elementów.

💛 Oczywiście przyjaźń ma wiele wymiarów, jak również miłość. Nie wiem czy wiecie, ale emocje jakie tworzą się przy przyjaźni są pochodną miłości. Tak – przyjaźń ma podobne wibracje jak miłość, tylko nie ma w niej elementu seksualnego. Tym różni się właśnie od miłości partnerskiej. Zatem pamiętajcie, że miłość również przypisuje się osobom, które się przyjaźnią.

💛 Często również podkreśla się, że warto w partnerstwie być dla siebie przyjaciółmi, gdyż to wzmacnia związek na długie na lata. I taka jest prawda. Przyjaźń w związku partnerskim to największy skarb, który warto budować od samego początku i go pielęgnować.

Właśnie, wszelakie relacje budujemy od samego początku. I tak jak miłość, tak i przyjaźń posiada swoje niepodważalne wartości, jakie warunkują możliwość nazwania kogoś swoim PRZYJACIELEM:

1. SZCZEROŚĆ 💛

Bez szczerości nie ma zaufania, a tym samym możliwości głębszej relacji. Przy przyjacielu można być sobą w pełnym tego słowa znaczeniu, można powiedzieć wszystko, bez martwienia się, że druga strona się obrazi, czy wyzna nasze tajemnice. Ponieważ na tym polega relacja jakakolwiek. Oczywiście w tym wszystkim musi być szacunek w przekazywaniu, czasami bolesnych informacji. Jednak ma być to szczere. Jeżeli boisz się powiedzieć, to co myślisz i czujesz, swojemu przyjacielowi, to pomyśl dlaczego tak się dzieje? Czy nie jest to efekt tego, że została nadszarpnięta forma zaufania? W przyjaźni to rzecz oczywista, że rzeczy najbardziej intymne i osobiste zostają między dwojgiem ludzi.

2. EMPATIA 💛

Ważnym czynnikiem w przyjaźni jest empatia, czyli umiejętność wczucia się emocjonalnego i mentalnego w pozycję drugiej osoby. Empatia zapewnia przyjaźni wzajemne wsparcie, szczególnie w najtrudniejszych sytuacjach życiowych, jak również pozwala cieszyć się z drugą osobą jej sukcesami. Często empatia sprawia, że potrafimy doradzić w najtrudniejszych sytuacjach drugiej osobie, a jeśli nawet nie znamy odpowiedzi, to chociaż sama forma wysłuchania, z zaangażowaniem emocjonalnym, daje często wielką ulgę drugiej stronie.

Warto w tym miejscu zweryfikować swoje relacje przyjacielskie i zadać sobie pytanie: czy druga strona jest wsparciem w takim kierunku? I tutaj również musi być równowaga, aby nie doświadczyć sytuacji, gdzie ciągle tylko jedna osoba słucha, a druga tylko mówi. Przepływ energii powinien być w równowadze.

3. OBECNOŚĆ 💛

Ten element jest bardzo ważny. Uważna obecność, niekoniecznie nawet fizyczna, ale jakakolwiek, czy to telefoniczna, czy poprzez inny komunikator. Życie czasami różnie się układa i kreuje, ale wartościowy przyjaciel nigdy nie pozwoli drugiej osobie na jego odrzucenie. To jest warunek konieczny, aby można było nazwać kogoś PRZYJACIELEM.

Przyjaciele są dla siebie wsparciem i otuchą właśnie dzięki temu, że mogą zawsze się do siebie zwrócić o pomoc, czy radę. I nie zawsze fizyczna pomoc jest realna do wykonania, z racji choćby miejsca zamieszkania, czy pracy jaką ktoś wykonuje. Jednak czasami najważniejsze jest choćby merytoryczne wsparcie i zaznaczenie swojej obecności, oraz danie drugiej stronie znaku, że ma się szacunek do wspólnej relacji.

I tutaj ponownie należy zweryfikować swoją przyjaźń. Jeśli ktoś z jakiegokolwiek powodu odcina się od was i robi to permanentnie, to tutaj kończy się relacja, zwana przyjaźnią. Prawdę mówiąc to nawet nie jest jakakolwiek relacja, ponieważ każda relacja bazuje na wymianie energetycznej w różnej postaci. Natomiast jeśli ktoś nie ma dla was czasu nawet 5 minut na wysłuchanie raz na jakiś czas i powiedzenia dobrego słowa, to nie ma sensu tego kontynuować.

To tyczy się również sytuacji, kiedy jedna strona zawsze jest gotowa do interakcji, a druga notorycznie nie ma dla drugiej czasu, bądź ma go tylko wtedy, kiedy jej jest wygodnie. Tutaj również równowaga jest zaburzona.

4. BEZINTERESOWNOŚĆ 💛

To kolejna ważna cecha, obok empatii. Przyjaciel nie powinien być skoncentrowany tylko na „pielęgnowaniu swojego ogródka”, tylko takim, który jest w stanie porzucić własne sprawy (oczywiście w granicach rozsądku) i pomóc przyjacielowi, nie oczekując niczego w zamian. Przede wszystkim przyjaciel jest dla drugiej osoby zawsze uważny, czy u niego jest dobrze, czy źle. Jeśli tylko szuka wsparcia, kiedy nie ma innej osoby pod ręką, to już nie można tutaj mówić o bezinteresowności i przyjaźni.

W prawdziwej przyjaźni nie chodzi o to, że mamy się prześcigać na przysługi, ale być w gotowości, gdy ktoś nas potrzebuje.

5. AKCEPTACJA I TOLERANCJA 💛

Akceptacja drugiej strony i tolerancja dla jej inności jest również bardzo ważna. Niekoniecznie przyjaciele muszą wszystko lubić to samo, ale oczywiście im więcej wspólnych wartości tym lepiej. Mimo wszystko każdy z nas jest inny, ma inne życie, inne przyzwyczajenia i to jest ok. Akceptacja tej inności jest zatem istotna, aby nie pozycjonować relacji, że ktoś jest lepszy, czy gorszy w relacji przyjacielskiej.

Przyjaciele pozwalają sobie na samodzielność, szanując wzajemnie swoje wybory i decyzje. Oczywiście możecie mieć różne patrzenie na tę samą sprawę, jednak w granicach szacunku względem drugiej osoby. Jeżeli jakaś wasza zasada, czy decyzja narusza bezpieczeństwo waszej przyjaźni i krzywdzi drugą stronę, to powinna się zapalić tutaj czerwona lampka.

💛 Kochani, często Wam powtarzam, abyście pilnowali tego, gdzie lokujecie swoją energię oraz w kim. To samo tyczy się przyjaźni. Tak jak w związku, tak samo w przyjaźni, nie można pozwalać sobie na przekraczanie granic swoich zasad i kodeksów. Warto sprawdzić również, czy my z naszej strony jesteśmy w porządku i godni bycia dla kogoś przyjacielem. Pamiętajcie, jeśli mimo waszych starań i ogromnego wkładu w zdrową relację przyjacielską, druga strona Was nie szanuje, choćby z jednego tylko punktu widzenia, to może warto zweryfikować znajomość i nadać jej inny status?

Związek partnerski, jak i przyjacielski buduje się często latami, poprzez próby i zawieruchy życiowe. Najważniejsze to mieć do drugiego człowieka szacunek, choćby z samego faktu bycia człowiekiem – aż człowiekiem!

Życzę Wam, abyście otrzymali od życia dar w postaci przyjaźni, która potrafi życiu nadać sens. Jeżeli macie kogoś takiego w swojej przestrzeni to pielęgnujcie to, bo wartości PRZYJACIELA nie da się opisać żadnymi słowami (Autor: Ewa Rożnowska). 💛💛💛

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie całości lub fragmentu dozwolone w przypadku podania autora tekstu i linku źródłowego.

 

 

Leave a Reply