KADZIDŁA ŻYWICZNE – ŚWIERKOWE KADZIDŁO

Świerk był od wieków cenionym drzewem, szczególnie w medycynie ludowej. Drzewo to było od zawsze uważane za święte i z tego względu wykorzystywano je do wielu obrzędów i praktyk duchowych oraz magicznych. Przede wszystkim świerkiem otaczano miejsca zamieszkania oraz używano igliwia i żywic do zabezpieczania przestrzeni przed negatywnymi energiami, urokami i czarami.

Do dzisiaj uważa się drzewo świerku za symbol wytrwałości i odnowy. Zapewne pośrednio z tego względu, iż dobra natury w postaci igieł, pędów i żywicy tego drzewa, używano do leczenia i uzdrawiania.

Indianie Północnoamerykańscy mieli zwyczaj żucia żywicy świerku przy problemach z układem trawiennym, oraz kiedy bolało ich gardło. Zwyczaj ten stał się inspiracją do stworzenia gumy do żucia ze świerkową żywicą.

Wykorzystywana była również w postaci maści na bazie masła do leczenia trudno gojących się ran, owrzodzeń i poważnych stanów zapalnych. Maść taką wcierano również w bolące stawy.

Osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego zalecano wdychanie woni kadzidła, gdyż miało to pomóc w oddychaniu i oczyszczaniu płuc i to polecam wam również stosować przy takich dolegliwościach. Na problemy z układem oddechowym sporządzano także syropy i wyciągi alkoholowe na bazie żywicy świerkowej i olejków z igliwia świerkowego.

Obecnie również można wykorzystywać dobra pochodzące z drzewa świerku do uzdrawiania i działań rytualnych. Jeśli chodzi o kadzidło to tak jak wspomniałam, warto stosować jego aromat do wspomagania i rekonwalescencji przy przeziębieniach i przy katarze oraz kaszlu. Podczas choroby okadzanie pokoju chorego pomaga niwelować wirusy i bakterie. Ponadto kadzenie żywicą świerku, tak jak kadzidło sosnowe, idealnie uziemia i łączy nas z żywiołem ziemi.

Z kolei w magii idealnie nadaje się do rytuałów ochronnych i oczyszczających, jako tło zapachowe, jako dodatek do mieszanek i eliksirów oraz olejków magicznych.

W połączeniu z igliwiem świerku możecie żywicę świerku wrzucać do kąpieli relaksującej oraz rozgrzewającej. Ponadto igliwie świerku działa wspomagająco przy bólach reumatycznych, mięśniowych i stawów. Także polecam wam taką kąpiel stosować do takich dolegliwości.

Żywica świerku to złocisto-żółta żywica o słodkim zapachu. Podczas stapiania na węgielku wydziela cudowny, kojący zapach, który przypomina wanilię, cytrusy i las iglasty. Możecie ją łączyć z innymi kadzidłami, takimi jak żywica sosnowa czy copal.

Zapraszam Was do obejrzenia materiału filmowego pt. “KADZIDŁA ŻYWICZNE – PORADNIK JAK JE SPALAĆ”, w którym przedstawiam, jak prawidłowo spalać kadzidła żywiczne, oraz jakich narzędzi do tego użyć. (Autor: Ewa Rożnowska)

Źródło zdjęcia: https://archiwum.allegro.pl/oferta/swierk-naturalne-kadzidlo-25g-oczyszczenie-zywica-i7385553319.html

Leave a Reply