KADZIDŁA ŻYWICZNE – SANDARAK

Sandarak to miękka, aromatyczna żywica z drzewa cyprzyku czteroklapowego z rodziny cyprysowatych. Cyprzyki można znaleźć obficie rosnące w Maroku, Algierii i Tunezji, szczególnie na terenach górzystych. Nazwa sandarak pochodzi od asyryjskiego słowa, który oznacza „jasny jak księżyc” i był w starożytności często palony dla bogów i bogiń przy ceremoniach i medytacjach. Piękne aromaty kadzideł miały za zadanie nakłonienie ich do patronatu nad ludźmi.

Żywica sandarak wypływa z drzewa cyprzyku naturalnie. Natomiast przy samym już jej zbiorze mimo wszystko dokonuje się nacięć kory, aby przyspieszyć jej wydzielanie.

Kadzidło sandarak ma świeży i lekki oraz ciężki i ciemny aromat, w zależności od jego rodzaju. Charakteryzuje się kolorem od jasnego żółtego po brunatny.

Żywica sandarak ma wiele zastosowań:

– stosowana jest do produkcji kadzideł i perfum,

– używany jest przy produkcji win i naturalnych utrwalaczy,

– w medycynie naturalnej dym tej żywicy stosuje się przy przeziębieniach oraz jako środek na bezsenność a także do łagodzenia stresu.

W związku z tym, iż dawniej sporządzano z niego płynne lekarstwo na uspokojenie warto wykorzystać jego aromat i zapach do łagodzenia układu nerwowego. W Maroko dawniej stosowano go w celu rozluźnienia skurczy i wprowadzenia spokojnej atmosfery przy porodzie.

Zapach sandarak wprowadza uczucie świeżości do pomieszczeń i niweluje nieprzyjemne aromaty. W związku z jego właściwości uspokajającymi idealnie nada się do palenia przed snem, aby wyciszyć umysł i zrelaksować się. W konsekwencji sprawi to, że sen będzie spokojniejszy i bardziej regeneracyjny. Ponadto możemy wykorzystywać sandarak do medytacji.

Podczas kadzenia topi się w niskiej temperaturze i spala całkowicie, nie pozostawiając śladu na węgielku. Idealnie łączy się z zapachem żywic frankincense, drzewa sandałowego oraz cedru.

Zapraszam Was do obejrzenia materiału filmowego pt. “KADZIDŁA ŻYWICZNE – PORADNIK JAK JE SPALAĆ”, w którym przedstawiam, jak prawidłowo spalać kadzidła żywiczne, oraz jakich narzędzi do tego użyć. (Autor: Ewa Rożnowska)

Źródło fotografii: https://allegro.pl/oferta/damarzyk-mocny-naturalne-kadzidlo-sal-15g-8885510670

Leave a Reply