PRZYTUL SIĘ NA ZDROWIE

21 stycznia obchodzimy Dzień Przytulania. Warto w tym dniu zwrócić uwagę na ten aspekt, gdyż z psychologicznego i energetycznego poziomu przytulanie stanowi bardzo ważny element terapii.

Przytulanie jest mocno powiązane ze zmysłem dotyku, poprzez który również odbieramy energie od innych ludzi oraz rozpoznajemy ich intencje.

Nad tematem korzyści z przytulania pochylili się również naukowcy, którzy wyszczególnili wiele zalet takiej praktyki:

1. Poprzez zwiększenie wydzielania oksytocyny w naszym organizmie przytulanie ma zbawienny wpływ na serce, a tym samym zapobiega zawałom serca.

2. Ponadto wydzielanie właśnie oksytocyny (tzw. hormonu miłości) w znaczny sposób redukuje poziom stresu. Działa zatem bardzo silnie terapeutycznie, ale również prozdrowotnie, obniżając tym samym poziom ciśnienia krwi, szczególnie u kobiet.

3. Im człowiek mniej zestresowany, tym jego system immunologiczny jest silniejszy. Zatem przytulanie działa wzmacniająco na odporność organizmu.

4. Podczas przytulania wydzielają się również endorfiny, które poprawiają w znaczny sposób nasz nastrój.

5. Naukowcy odkryli, iż osoby które częściej się przytulają śpią spokojniej i bardziej efektywniej.

Większość z nas uwielbia się przytulać, jednak z wiekiem ludzie odchodzą od tej praktyki, pozostawiając tę sferę tylko i wyłącznie dla dzieci. Jednak to duży błąd. Nie ważne ile mamy lat, każdy z nas potrzebuje bliskości, poczucia kochania, przynależności oraz uwagi bliskiej, kochającej osoby.

I tutaj dochodzimy do sedna fenomenu przytulania. Otóż, aby przytulanie zadziałało na nas kojąco, terapeutycznie i wznosząco, potrzebny jest bardzo ważny czynnik. Między osobami, które się przytulają potrzebne są emocje i więź. Oczywiście można przytulić nieznajomą dla nas osobę, jednak im bliskość między osobami jest większa, oraz im wyższe i głębsze emocje łączą te dwie osoby, tym efekty są silniejsze.

Z kolei jeśli ktoś nas przytuli kto jest wobec nas fałszywy i nie darzy nas pozytywną energią, jesteśmy od razu w stanie wyczuć takie intencje. To właśnie jest fenomen jasnoczucia. Po to mamy zmysły, aby z nich korzystać.

Ponadto im częściej i im dłużej się przytulamy do danej osoby, tym tworzy się większe zaangażowanie w tej relacji.

Przytulanie posiada również bardzo uniwersalny „język”. Czasami nie potrafimy pokazać i wysłowić swoich emocji, czy uczuć. Natomiast przytulenie świetnie zastępuje tradycyjną formę komunikacji.

Być może są to fakty wszystkim znane, jednak czasami najprostsze rzeczy zapominamy w naszej codzienności.

W takim tempie w jakim żyjemy, w natłoku obowiązków i wysokim stresie, mamy do dyspozycji naturalne i darmowe narzędzie do poprawy jakości naszego zdrowia, zarówno psychicznego jak i fizycznego.

Warto przy okazji wspomnieć, iż nie tylko przytulanie ludzi daje takie efekty. Wszystkie istoty żywe, które emanują pozytywną energią to idealni towarzysze do przytulania.

Wszystkie zwierzaki a nawet drzewa są wspaniałymi istotami, do których możemy śmiało się przytulać.

Tulajmy się zatem jak najwięcej oraz okazujmy swoje uczucia!

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie całości lub fragmentu dozwolone w przypadku podania autora tekstu i linku źródłowego.

Leave a Reply